Ebegümeci nasıl pişirilir?

Şehir pazarlarında diğer yeşilliklerle birlikte kış mevsiminin etkili olduğu aylarda satılmaya başlanan ebegümeci daha kırsal kısımla...

 

Şehir pazarlarında diğer yeşilliklerle birlikte kış mevsiminin etkili olduğu aylarda satılmaya başlanan ebegümeci daha kırsal kısımlarda genel olarak toplum tarafından toplanarak yenir. Faydalarının çok olduğuna inanılan bu bitkinin çayı da yapılmaktadır. Özel olarak Japonya'da ebegümeci çayı hayli yaygındır. Türkiye'de de şifalı etkileri nedeniyle ebegümeci çayı devamlı içilir. Çayının dışında yaprakları değişik şekillerde pişirilerek yahut taze yapraklardan salatası yapılarak da tüketilebilmektedir 

Ebegümeci Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci salatası: Ebegümeclerinin tazelerinden seçilerek doğranır. Tuz, limon, elma sirkesi isteğe bağlı başka ot ve sebzeler ile karıştırılmak suretiyle bir kap içerisinde servis edilebilmektedir.

Nohutlu ebegümeci: Nohut yemeğinde kullanılmak için hepsinden önce ebegümeci iyice yıkanır. Bitkinin suyunu süzmeye gerek yoktur çünkü yapı olarak kuru bir bitki olarak bilinmektedir. Yıkanınca ince ince doğranır. Eğer çok taze değilse saplarını ayrı bir kaba doğramak gerekmektedir. Daha sonrasında bir tavada önceleri doğranmış olan soğanlar hafifçe kavrulur. Ayrılan ebegümeci sapları, soğanlar hafifçe yumuşadıktan sonra tencereye konur ve soğanla birlikte kavrulur. Sapları da hafif yumuşadıktan sonra yaprak bölümleri eklenmektedir ve isteğe bağlı baharatlar eklenmektedir. Son olarak bir bardak su, tuz ve daha önceleri haşlanmış olan nohut eklenmek suretiyle kavurması yapılmaktadır. Kısık ateşta fazla eritmeden ve çok diri olmayacak halde pişirildikten sonra servis edilebilmektedir.

 

Börek iç harcı: Yufka ile yapılmış olan böreklerde, ebegümeci yaprakları ıspanak yerine kullanılabileceği gibi diğer yeşillikler ile karıştırılmak suretiyle da börek içi olarak kullanılabilmektedir. Eğer yufka ile sade gözlemesi yapılacaksa ebegümeçleri ince ince doğranır, sapları çok sert ise doğramadan ayrılır. Karışımın içine soğan ve zeytinyağı da eklenmektedir. Damak tadına göre kırmızı biber, yeşil biber ve tuz da eklenmek suretiyle börek içi karışımı hazırlanmış olur. Yufka tezgahta açılır ve diğer gözleme yapma şekillerinde oluğu gibi iç yufkanın içine konur. Az ateşte hafif zeytinyağı ile tavada güzelce pişinceye kadar döndürerek pişirilir.

Diğer otlarla yapılmış olan kavurmalar: Ebegümeci genelde ıspanak çeşidi yumuşak otlar yerine hassaten arapsaçı gibi otlarla birlikte pişirilir. Bu kavurmanın hazırlanması için ilk başta bir tavada soğan kavrulur, sonrasında arapsaçı ve ebegümeci beraber yarım bardak su eklenmek suretiyle düşük sıcaklıkta kavrulur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Hurma pastalarda nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?