Tükenmez kalem lekesi deri çantadan nasıl çıkar?

Peki, deri çantadan tükenmez kalem lekesinin çıkması mümkün müdür?...

 

Deriyi artık gündelik hayatımızda hayli kullanır hale geldik; koltuk, çanta, giysi.. Haliyle sıkça kullandığımız bu eşyalarda leke görmek hayli mümkün. Bunlardan biri de tükenmez kalemin bıraktığı lekedir. Çantamızda açık kalan bir tükenmez kalem çantamızın içerisinde veyahut dışında leke meydana getirebilir.

Peki, deri çantadan tükenmez kalem lekesinin çıkması mümkün müdür?

Oluşan lekeyi gördüğünüz anda hemen müdahale edin. Bunlardan en basit ve ilk akla gelen metod ise sabunlu su kullanmaktır. Temiz ve ılık olan bir nebze suya biraz sabun veyahut arap sabunu dökün. Temiz bezin üstüne bir nebze bu sudan alarak çantanızın lekeli tarafını tam olarak silin. Kuru başka bir bezle de bölgeyi kurutun. Böylelikle lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Diğer bilinen yöntemlerden biri de eczaneden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekeli kısma dökmektir. İzopropil alkolü kısma döktükten sonra bir zaman bekleyin ve temiz bezle silin. Bu da hayli işe yarayan yöntemlerden birisidir.

Eğer lekenin hemen farkına varırsanız şanslısınızdır. Çünkü hangi leke olursa olsun erken müdahale kimi kez tümüyle lekeyi çıkarmaktadır. Üstünden geçen süreyle orantılı olarak lekenin çıkarılması da o denli zorlaşır. Leke çıkarmakta önemli olan diğer bir husus ise; kullanabileceğiniz leke çıkarıcının ağartıcı ya da yıpratıcı etki göstermemesi gerektiğidir. Tersi halinde lekeyi çıkarmak isterken giysinize, koltuğunuza, çantanıza yahut halınıza önemli zararlar verirsiniz. 

 

İşe yarayan diğer bir yöntemse içinde ağartıcı bulunmayan çamaşır suyu kullanmaktır. Temiz suya biraz çamaşır suyu dökün ve temiz bezin üstüne alacağınız bu su ile lekeli bölgeyi ovun. Sonra temiz başka bir bez veye kağıt peçeteyle bölgeyi kurutun.

Başka bir metod ise; lekelenen bölgeyi hafifçe ıslatın. Temiz bez yahut kağıt havluyu lekeli bölgenin üstüne koyun. Lekenin diğer tarafından aseton ya da saç spreyi dökün. Döktükten sonra bölgeyi tam olarak ovun. Ardından bölgeyi kağıt havlu yahut temiz kumaş parçasıyla güzelce kurutun. Göreceksiniz ki zor dediğiniz lekenin üstesinden gelmişsiniz.

Diğer bir metotsa saç spreyi. Lekeli olan bölüme bir nebze saç spreyi sıkın. Temiz bezle bölgeyi tam olarak silin. Kurumasını bekleyince da nemli bezle tekrar silin. Bu yöntemin de işe yaradığını göreceksiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Tuvalet nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?