Yatak örtüsü nasıl dikilir?

Tek kişilik yatak örtüsü dikmek için standart ölçü 90 cm-200 cm'dir. Bu ölçüler dikkate alınmak suretiyle, çift kişilik yatak örtüsü ...

 

Desenleriyle, renkleriyle ve kumaşıyla yatak örtüsü odalara değişik hava verir. Yatak örtüsü dikmek için ilk önce araç ve gereçleri temin etmek gerekmektedir. Kumaş tercihi: Günlük kullanım için stabil ve çabuk yıkanabilen örtüler tercih edilir. Özel günler için saten ve ipekli kumaş türlerinden örtüler tercih edilir. Örnek verirsek: Akrilik, alpaka, ipek, organze, keten, kanaviçe, etamin, goblen, saten, şifon, tül vb. kumaş türlerindendir. İplik tercihi; yatak örtüsünün kaliteli olabilmesine, kullanılan ipliğin kaliteli olmasına ve kullanılacak alanların doğru belirlenmesine bağlıdır. Yani kullanacak iplikler alındığı zaman kumaş ile uyumlu olmalıdır. Dikiş makinesi, toplu iğne, düğme ya da fermuar kullanabilecek diğer araç ve gereçlerdir.

Dikim aşamaları

1. Kumaş, iplik gibi gereken araç ve gereçler temin edilir.

Dikiş makinesine kumaşa münasip iplik geçirilir. Makinenin dikip dikmediği test edilir.

Yatağın eni ve boyu ölçülüp, fazla pay verilmek isteniyorsa bu miktarda yatağın en ve boy ölçülerine eklenmektedir. Bütün yanlara bu pay verilerek kumaş kesilir. (Ön ve arka yüz olarak iki parça olarak kesilir.)

Dikilen yatak örtüsü düz çevrilir. Dikiş bölgelerinin üstü ve bütün örtü özenle ütülenir.

Kesilen kumaşların düz yüzleri biri birine bakacak halde üst üste koyulur. (Dikim kumaşın tersinden yapılmaktadır)

Kumaşın kenarlarından birer cm verilerek dikilir. Eğer dikilecek yatak örtüsünün içine yorgan koyulması isteniyorsa, kumaşın üç tarafı dikilir. En bölümünden açık bırakılan kısıma düğme yahut fermuar dikilir. Bundan dolayı açılıp kapanabilir halde tasarlanmış olunur.

 

Tek kişilik yatak örtüsü dikmek için standart ölçü 90 cm-200 cm'dir. Bu ölçüler dikkate alınmak suretiyle, çift kişilik yatak örtüsü dikim aşamalarının mantığı ile benzer mantıkta dikilir. 

Yatak örtüsü konumlarına ve kullanım alanlarına göre değişir. Yatak örtüleri gruplanırsa; tek kişilik, çift kişilik, battal boy ve çocuk yatak örtüsü olarak sıralanabilir. Yatak örtülerinde en ehemmiyetli kural yatağın genişliğidir. Yatak genişlik ölçülerine yatağın yüksekliği de eklenir. Bazalı yataklarda yükseklik 60 cm'dir. Bu ölçülere yükseklikte eklenerek kumaş kesilir. Standart ölçünün dışında, odanın genişliği ve kişinin zevki de önemli rol oynar. Çift kişilik yatak örtüsü dikmek için kullanılacak standart ölçü 1.60 cm- 200 cm'dir. Bu ölçü, yatak en ve boy ölçüsüdür. Bu ölçüye yatak yüksekliği de eklenerek çalışılır. Kişi yatak örtüsünün yere kadar sarkmasını istiyorsa, yanlardan 15-20 cm daha çok pay verilebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Cam tezgahtaki çizikler nasıl giderilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?