C vitamini eksikliği

C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamin olduğundan dolayı ana öğünlerde besinler ile birlikte alınması gerekmektedir. Normal kiş...

 

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, suda eriyen ve hava ile teması nihayetinde kolay bir şekilde okside olabilen bir vitamindir. C vitamini çokca canlının hücrelerinde bulunmaktadır ve hücre canlılığı için hayati öneme sahiptir. Bağ dokusundan, bağışıklık sistemine kadar vücudumuzun temel fonksiyonlarının çalışmasına yardım eden C vitamini, vücudumuz tarafından kendi kendine üretemediği için düzenli ve yeterli olarak besinler aracılığıyla alınmalıdır.

C Vitamini Eksikliği ve Vücuttaki belirtileri

Vücut direncinin düşmesi ve bağışıklık mekanizmasının zayıflaması.

Ateşli hastalıklara yakalanma sıklığının artması.

Yorgunluk ve eklem ağrıları.

Dişlerde anormallikler, diş etlerinde kanamalar ve enfeksiyonlar.

C vitamini eksikliğinin aşırı olması halinde skorbüt hastalığına neden olur. Genelde 5-6 ay süresince yeterli oranda C vitamini almayan çocuklarda görülmektedir. Halsizlik, diş etlerinde şişme ve kanama yaygın belirtiler arasındadır.

C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamin olduğundan dolayı ana öğünlerde besinler ile birlikte alınması gerekmektedir. Normal kişinin günlük C vitamini ihtiyacı 75-95 mg’dır. Gelişim, hamilelik ve hastalık zamanlarında vücudumuzun vitamin ihtiyacı daha fazladır. Gereğinden fazla miktarlarda alınan C vitamini ise depolanmadan, idrar yoluyla vücudumuzdan atılır.

C Vitamininden Zengin Besinler

 

C vitamini ısıya ve ışığa karşı duyarlı, kısa zamanda bozulabilen yapıya sahip bir vitamindir. Bu yüzden besinlerin taze olarak bekletilmeden tüketilmesi, vitamin kaybını en aza indirir. Yeşil yapraklı sebzeler, domates, patates, ıspanak, marul, yeşil biber, turunçgiller, çilek, kuşburnu ve asma yaprağı C vitamini yönünden zengin besin kaynaklarıdır.

C Vitaminin Vücudumuzdaki Görevleri

Yaşlanmanın negatif etkilerine karşı geciktirici fonksiyonlara sahiptir.

Katarakt oluşumuna engel olur.

Damarları güçlendirir ve kanamaları önlemektedir.

Bağ dokularının beraber tutulmasından sorumludur. Kolajenin sentezlenmesinde C vitamini gereklidir.

Enfeksiyonlara, ateşli hastalıklara ve zehirlenmelere karşı vücudumuzun korunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Deri ve meme kanserlerinin gelişim evresini yavaşlatır. Kanser hücrelerini öldüren C vitamini tümör yıkılmalarını hızlandırarak, yayılmasını önlemeye yardım etmektedir.

Antioksidandır. Serbest radikallerin oluşumunu önleyerek hücrelere zarar vermemesini sağlamaktadır.

C vitamini kanın üretilmesi için gereken olan folik asitin ve demirin kana geçişini arttırır. Kansızlığı önlemektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Reflü diyeti adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?