Derin dondurucu neden buzlanır?

Derin dondurucuların buz yapma sorunu genelde kapak lastiğinden kaynaklanır. Kapak lastiği kapak ile dolap arasından hava sızmasını e...

 

Her mevsimin kendine has meyve ve sebzeleri vardır. Bu meyve ve sebzeler mevsiminde çokça tüketilirler. Ama meyve ve sebzelerin mevsimi geçince tüketilmesi derin dondurucular hasebiyle mümkün olur. Çağımızda mevsim meyvelerinin yanında çokca besin maddesinin tazeliklerini koruyarak ve uzun zaman bozulmadan saklanabilmesi için derin dondurucular hayli yoğun biçimde tercih edilir. Derin dondurucular sıcaklığın buzdolaplarının normal dondurma bölmelerinin çok çok altına kadar, takriben olarak -18 ile -25 oC aralığına kadar düşürürler. Bu biçimde besinler aylar boyunca bir bozulmaya uğramadan saklanabilirler.

Derin Dondurucu Neden Buzlanma Yapar?

Derin dondurucuların buz yapma sorunu genelde kapak lastiğinden kaynaklanır. Kapak lastiği kapak ile dolap arasından hava sızmasını engellediği için lastikteki sorunlar dondurucu içine devamlı hava sızmasına imkan sağlar ve bu halde dondurucu içine giren havadaki nem devamlı buz şekline geleceği için, buzlanma miktarı gittikçe artar. Böyle hallerde her şeyden önce kapak lastiğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer lastikte yırtık, delik ya da farklı deformasyon var ise derhal yenisi ile değiştirilmelidir. Lakin lastiğe dokunulduğunda lastiğin sertleştiği hissediliyorsa bu halde dolap lastiğinin sıcak suya batırılmış bir bez ile silinmesi yeterli olabilecektir. Yumuşayan lastik içeriye hava sızmasını engelleyeceği için buzlanma sorunu de ortadan kalkacaktır.

 

Derin dondurucu içine besinler kapalı kaplarla veyahut poşetlerle koyulur. Ama buharlaşmaya müsait besinlerin açık halde dondurucuya koyulması da içerideki nem oranını artıracağı için buzlanma görülmesine neden olabilir. Bu nedenle bütün besinlerin dondurucuya sıkıca kapatılmış kaplarla ve poşetlerle koyulması gerekmektedir.

Eğer derin dondurucudaki buzlanma lastik yahut yüksek nemden kaynaklanmıyorsa bu dondurucun iç aksamında bir problem olduğunu göstermektedir ki bu halde servis çağırılması gerekmektedir.

Derin donduruculardaki buzlanmanın en çok rastlanılan nedeni havadaki nemin derin dondurucu içinde yoğuşması ve daha sonrasında da donmasıdır. Hava içinde su buharı bulunur. Nem olarak da adlandırılan havadaki su buharı oranı bölgeden bölüme farklılık göstermektedir. Ek olarak verdiğimiz solukların içinde de atık madde olarak su buharı bulunur. Fazla kişinin yaşadığı evlerde ve çamaşırların ev içinde kurutulduğu hallerde ev yeteri kadar havalandırılmıyorsa evdeki havanın nem oranı yüksek olur. Derin dondurucunun kapağı açıldığında ise dışarıdaki hava dondurucu içine dolar ve kapak kapatılınca havadaki nem soğuyarak önce sıvı, sonra da katı hale geçmektedir. Havadaki nem oranının fazla olduğu hallerde derin dondurucu kapaklarında ya da iç yüzeylerinde ince buz tabakaları görülmesi normaldir. Ama dondurucu içindeki buz tabakası kalın bir tabaka ise veya gittikçe kalınlaşıyorsa, buna ek olarak dondurucunun sıcaklığı da istenen seviyede değilse bu dondurucuda bir problem olduğunu göstermektedir.

 

Derin dondurucular hiç kapatılmadan sürekli bir şekilde çalışan elektrikli araçlardır. Bu araçlarda kimi zaman bazı sorunlar görülebilmektedir. Derin dondurucularda en fazla rastlanan sorunlardan birisi ise dondurucu içinde buzlanma meydana gelmesidir. Bu hal eski tip buzdolaplarının dondurucu bölmelerinde yaşanması olağan olan bir durumdur. Lakin yeni nesil dondurucular “no-frost” yani buz yapmama özelliğine sahiptirler. Derin dondurucularda görülebilen buzlanma bazı arızaların habercisi olabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çamaşır makinesi neden deterjanı almaz? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?