Mantı sosu nasıl hazırlanır?

Küçük tencere yahut tava alın. Tereyağını koyun ve eritin. Yağ eridikten sonra salçayı ekleyin ve salçayı kavurun. Salçayı kavurdukta...

 

Mantı, çeşitli baharatlarla tatlandırılan kıymanın, küçük küçük kesilen hamur parçalarının içine konulduktan sonra hazırlanan bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan yemektir. Türk mutfağında olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da vazgeçilmeyen bir öğesi olmuştur.

YAPILIŞI

Küçük tencere yahut tava alın. Tereyağını koyun ve eritin. Yağ eridikten sonra salçayı ekleyin ve salçayı kavurun. Salçayı kavurduktan sonra sıcak suyu eklemek suretiyle salçalı sosun seyreltilmesini sağlayın. Eğer bir çay bardağı yeterli gelmezse bir nebze daha su ekleyebilirsiniz. Sosunuzu seyrelttikten sonra sırayla nane, sumak, pul biber ve acı biberli çeşniyi sosunuza ekleyin. Bir zaman daha sosu pişirdikten sonra ocaktan alabilirsiniz. 

Eğer hazırlağınız sos artarsa dolapta saklayabilir ve tekrar ısıtıp kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

İki yemek kaşığı salça

Bir tutam sumak

Bir tutam acı biberli ceşni

Bir tutam pul biber

Bir çay bardağı sıcak su

Bir tutam nane

İki yemek kaşığı tereyağ

Pişirildikten sonra sarımsaklı yoğurt ile sunulan mantının olmazsa olmazlardan biri de üstüne hazırlanan salçalı sostur. Sosun yapımı ise şu şekildedir.

Türkiyede mantı denildiğinde akla ilk gelen Kayseri ilidir. Çünkü mantı bu il ile özdeşleşmiştir. Bu ilin bazı köylerinin yanında Kırşehir, Adana, Mersin, Niğde, Sivas, Çorum, Yozgat, Tokat gibi illerin köylerinde de geleneksel olarak mantı yapılmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yoğurtlu havuç nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?