Film tasarımı mezunları ne iş yapar?

Film tasarımı mezunları sinema ve dizi alanında de yer alabilir. Özel televizyonların sayısının artması ile beraber yetişmiş elemana ...

 

Sinema, sanat dalları arasında gayet önemli bir yere sahiptir. Sinema bölümü ile paralel olarak ilerleyen film tasarımı bölümü LYS-3 ve LYS-4 puanıyla öğrenci alır. Bu bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Film tasarımı bölümü bazı özel ve devlet üniversitelerinde bulunmaktadır.

Film tasarımı mezunları sinema ve dizi alanında de yer alabilir. Özel televizyonların sayısının artması ile beraber yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Lisans öğrenimi boyunca düzenli biçimde derslerini takip eden öğrenciler yaratıcılıklarını da kullanarak türlü dizi ve sinemalarda başarılı olabilirler.

Bu bölümün ilk sınıfında film sektörü ve yapımı ile ilgili teorik bilgiler verilir. Geri kalan eğitim yıllarında sinema ve film yapımı ile ilgili ayrıntılı olarak bilgiler öğretilir. Öğrencilerin sanat ve film ile ilgili olan bilgi birikimleri artırılır. Bu süreç içinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre branşlaşmalar görülmektedir. Eğitim süresi boyunca öğrenciler çokça film izler ve bu filmleri inceler. Ek olarak öğrenciler kendi kısa filmlerini de çekerek ödev ve projelerden not alır. 

Bu parça mezunlarının sanata ve sinamaya ilgi duyması gerekmektedir. Olabildiği miktardai olabildiği ölçüde çok film izlemek, yeni fikirler üretmek ve bunları denemek film tasarımı mezunları için gayet önemli artılardır. Film tasarımı mezunları yapım şirketlerinde de görev alabilir. Bazı film tasarımı mezunları kendi yapım şirketini dahi kurabilirler.

 

Film tasarımı mezunları lisans eğitimini tamamlayınca master ve doktora eğitimlerini de alarak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilir. Bunu yapmak için hayli yüksek bir not ortalamasına ihtiyaç duyulur. Film tasarımı mezunları için dizi alanları da önemli kabul edilen bir istihdam oluşumudur. Kendisini sektörde gösterme ihtiyacı duyan kimselerin İstanbul ve diğer büyük şehirlere gittikçe yeni insanlarla tanışması gerekmektedir. Özel olarak İstanbul, film tasarımı mezunları için gayet önemli bir iş merkezidir. 

Film tasarımı bölümü son devirlerde sanat ve sinemanın yoğun ilgi görmesi sebebiyle hayli gözde olan mesleklerden birisidir. Kısım mezunların yönetmen, sanat yönetmeni, yapımcı ve senarist olarak özel ve devlet kurumlarında görev alabilir. Bununla beraber film tasarımı mezunları, yönetmen yardımcılığı ve asistanlığı, görüntü yönetmeni ve türlü teknik konularda görevli olabilir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Fen bilgisi öğretmenliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?