Buğday nasıl yenir?

Haşlanmış buğdaylar ve küçük doğranmış kerevizler sebze suyu içinde kerevizler yumuşayana dek pişirilir. Baharat eklenir. Ocağın altı...

 

Tek senelik bir bitki olan buğday buğdaygiller familyasına aittir. En merkezi olarak Anadolu, Batı İran ve Kafkasya olarak gösterilir. Un ve yem üretiminde temel besin kaynağıdır. Türkiyede en fazla İç Anadolu Kısmında üretimi yapılmaktadır. 

Yapılışı

Haşlanmış buğdaylar ve küçük doğranmış kerevizler sebze suyu içinde kerevizler yumuşayana dek pişirilir. Baharat eklenir. Ocağın altı bir müddetten sonra kısılır ve süt kreması yavaşça eklenmeye başlanır. Servis yapılırken üstüne karabiber güzel bir lezzet katacaktır.

Yapılışı

Buğday ılık bir suda yıkanıp temizlenir. Süzülür ve derin bir kasede şişmeye bırakılır. Tavuk suyu tencereye alınmak suretiyle kaynatılır ve içine süzülen buğdaylar eklenmektedir. Düşük sıcaklıkta suyu çekilene kadar pişirilir. Ocaktan alınır ve kapalı bir biçimde bir müddet dinlendirilir. Farklı tavada zeytinyağı ile doğranmış soğanlar kavrulur. Üstüne buğdaylar eklenmek suretiyle beraber sotelenir. En son üstüne ince kıyılmış biberiye eklenmek suretiyle servis yapılmaktadır.

Karasal iklimi seven buğday kabuğu ayrılabildiği gibi kabuğuyla birliktede öğütülebilir. Peki birçok besinin ana besin maddesi olan buğdayı nasıl tüketebiliriz?

Yapılışı

Önceleri bekletilmiş buğdaylar bir tencerede otuz dk kadar haşlanır. Suyu süzülür ve durulanır. Sap bölümleri ayıklanan cherry domatesler dört eşit parçaya bölünür. Çekirdeksi zeytin ve salatalık turşusu doğranır. Dere otu ve maydonoz ince ince kıyılır. Buğday ve salata malzemeleri derin bir kaba alınmak suretiyle harmanlanır. Değişik küçük kapta zeytinyağı tuz ve nar ekşisi, ceviz içi karışımı hazırlanır. İsteğe göre bol kıvırcık marul eşliğinde servis edilir. 

 

Buğdaylı Salata

Malzemeler

5 adet cherry domates

Ceviz içi

Önceleri ıslatılmış 1 su bardağı buğday

Yeşil zeytin, salatalık turşusu, maydonoz, dereotu, kıvırcık marul

Nar ekşisi, tuz, su, zeytinyağı

Buğdaylı Pilav

Malzemeler 

1 adet soğan

1 litre et yada tavuk suyu

Zeytinyağı

250 gram buğday

Taze biberiye

Buğday Çorbası

Malzemeler

2 bardak haşlanmış buğday

Tuz, karabiber, sebze suyu yada et suyu

1 adet kereviz

Süt kreması

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Çorba detoksu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?