Beyaz lahana salatası

Ek olarak beyaz lahanadan mayonezli salata da yapabilirsiniz. Bunu yapmak için beyaz lahanayı yukarıdaki tariften daha da ince kıyını...

 

Beyaz lahana, özel olarak ta ekim şubat arası ayların vazgeçilmeyen sebzeleri arasındadır. Beyaz lahana ile sarmasından salatasına kadar türlü yemekler yapmak mümkün. Ama ben sarma yapmaya üşenirim diyorsanız sizin için beyaz lahanayı tüketmenin en kolay ve lezzetli yolu salata yapmaktır. Tabii ki ben sarma da yaparım, salata da diyebilirsiniz. Salatasını yapmak isteyenler için biri birinden değişik tarifleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ek olarak beyaz lahanadan mayonezli salata da yapabilirsiniz. Bunu yapmak için beyaz lahanayı yukarıdaki tariften daha da ince kıyınız. Benzer halde havucu da rendeleyerek lahanaya ekleyiniz. Tatlı ve tuzlu lezzetleri birlikte seviyorsanız içine minik minik kesilmiş çekirdeksiz kuru üzüm (kesmeden de ekleyebilirsiniz)katınız. Hepsini geniş bir kapta üstüne bir nebze mayonez ve bir çimdik tuz katarak karıştırınız. Mayonezi dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Birkaç çorba kaşığı yoğurt da ilave ederseniz çok fazla mayonez koymaya gerek kalmaz. Bir kaşık kadar zeytinyağı da ayrı bir lezzet katacaktır. Son olarak bir avuç kadar dövülmüş ceviz de katarak eşsiz bir lezzet elde edebilirsiniz. Cevizi servis tabağına aldığınız salatanızı süslemede de kullanabilirsiniz.

2-3 diş sarmısak (taze de olabilir)

Tuz, limon, zeytinyağı

2 adet soğan (taze soğan da olabilir)

Yarım kilo beyaz lahana,

2 adet havuç,

İlk başta beyaz lahanayı ince ince kıyınız ve geniş bir kaba koyunuz. Sonrasında soğanı da ince kıyınız ve lahanaya ekleyiniz. Havuçları rendeleyip karışıma ilave ediniz. Bir kavanoza malzemeye göre bir nebze tuz, 2-3 diş dövülmüş veya rendelenmiş sarımsağı, birkaç çorba kaşığı zeytinyağını ve bir limon suyunu sıkıp ilave ediniz ve kavanozun ağzını sıkıca kapatmak suretiyle malzemeleri güzelce karışana kadar çalkalayınız. Salatayı sofranıza götüreceğiniz zaman zeytinyağı karışımı üstüne dökerek servis tabağınıza koyabilirsiniz. Hassaten balık yanına çok yakışacaktır.

 

Beyaz lahana salatası tarifine gelince, ilk malzememiz tabii ki lahana.

Salata tarifine geçmeden önce beyaz lahananın faydalarına bir göz atalım. Beyaz lahana hem güzelliliğiniz aynı zamanda sağlığınız için oldukça yararlıdır. İçinde B, C ve E vitamini ayrıca protein barındıran beyaz lahana çok hastalığa da şifa niteliğindedir. Hücre yenileyici, toksin atıcı, zayıflamaya yardım eden, idrar sökücü, mide problemlerini çözmede etkili beyaz lahanayı haşlayarak, uzmanlarca belirtilmiş halde kür hazırlayarak tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketmek gayet faydalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Eriğin faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?