Boks nasıl yapılır?

Boks sporunu yapmak için teknik bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda uzman birilerinden, vuruş teknikleri dersi alınması ger...

 

Kendini savunma ihtiyacından doğan boks temeli centilmenliğe dayanan bir Uzakdoğu sporudur. Bu günlerde de gayet bilinen bir spor dalı olarak bilinir.

Boks sporunu yapmak için teknik bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda uzman birilerinden, vuruş teknikleri dersi alınması gerekmektedir. Bu bilgiler boks sporunu öğrenmek açısından ilk yapılmış olması gerekenlerdendir.

Teknik bilgi ve güvenlik önlemleri boks sporunun güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için son derece önemlidir. Tersi durumunda kurallara uyulmadan ve güvenlik önlemleri alınmadan bilinçsiz bir şekilde yapılmış olan boks ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu neden ile boks yaparken kask, eldiven gibi koruyucular muhakkak kullanılmalıdır.

Boks sporu ring diye adlandırılan alanda gerçekleştirilir. Ring, üç ya da dört halatla çevrelenen kare biçimindeki alanın adıdır. Zor ve yorucu bir spor olması hasebiyle, boks sporu ile uğraşacak kişinin kondisyonunun çok güzel olması gerekmektedir. Bunu yapmak için koşu ve ip atlama gibi kondisyonu güçlendirecek çalışmalar da boks antrenmanının içerisinde yer bulur. Başka biriyle boks antrenmanı yapılabileceği gibi kum torbası ile de antrenman gerçekleştirilebilir.

Takriben 10 adet değişik yumruk tekniği vardır. Bu vuruşlardan, en fazla bilineni direkt vuruş ismiyle anılan yumruk çeşididir. Bunun dışarısındaki vuruşlardan bazıları ise aparkat, dış el yumruk, sağ ve sol kroşe olarak adlandırılabilir. Bunların haricinde boks yapılırken yasak olan hareketler de boksun güvenilir bir şekilde oynanması açısından son derece önemlidir. Belden aşağı, enseye ve kulağa direkt vuruş yasak olan hareketler arasındadır. Ek olarak rakibin arkası dönükken de vuruş gerçekleştirilmemelidir.

 

Boksun temel gayesi kendini savunma olduğundan, kişinin duruşu son derece önemlidir. Kişinin savunma duruşuna gard denmektedir. Sağ ve sol ayak biri birinden ayrı bir şekilde denge kurularak kendinden emin ve sağlam bir duruş sergilenmelidir. Bu hem boksun en ehemmiyetli teknik kurallarındandır aynı zamanda bireyin kendisini savunması için önemlidir. Bedenin biraz öne doğru eğik olması da rakipten gelecek bir hamle karşısında refleksi kolaylaştırır. Kollar çene hizasında hazır pozisyonda durmalıdır. Sol kol geride, sağ kol ise yine çene hizasında 10-15 cm kadar önde bekletilmelidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dalgıçlık nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?