Dağcılık nasıl öğrenilir?

Eğitimlerin sona ermesi ile beraber kimselerin dağcılık için belli başlı ekipmanlara sahip olması gerekmektedir. Özel dağcılık kıyafe...

 

Ekstrem sporlar içinde yer alan dağcılık, genel açıdan değişik şekil ve disiplinlerde yapılmaktadır. Bu sporla ilgilenmek isteyen insanların yapmaları gerekli olan şey ise doğru eğitimi almaktır. Yürüyüş, kamp ve tırmanış; dağcılık sporu içinde yer alan disiplinlerden birkaçıdır. Dış mekân doğa sporlarından biri olduğundan ötürü bu spor değişik zorlukları da yanında getirir. Bu sebep ile dağcılık sporu ile ilgilenmek isteyen insanların hepsinden önce gereken eğitimi alması ve bütün ekipmanlarının bulunması gerekmektedir.

Eğitimlerin sona ermesi ile beraber kimselerin dağcılık için belli başlı ekipmanlara sahip olması gerekmektedir. Özel dağcılık kıyafetleri, iklim koşullarına göre sıcaklığı ayarlayan giysiler, dağcılık ayakkabısı, çanta, rüzgar geçirmez mont, güvenlik kemeri, magnezyum tozu ve torbası insanlarda bulunması gerekli olan ekipmanlar arasında yer bulur. Değişik disiplinleri bulunan dağcılık sporunda ekipmanlar ve tırmanma teknikleri disipline göre değişir. Bunun yüzünden kimselerin öncelikle disiplinini seçmesi, sonra da buna münasip olarak gereken hazırlıklarını yapması gerekmektedir. Dağcılık eğitiminin tamamlanmasının sonra insanların bir zaman grup olarak tırmanışlarını gerçekleştirmesi, deneyim kazanması açısından önemlidir. Gereken tecrübenin kazanılmasının devamında ise artık kişi kişisel olarak tırmanış yapmaya kullanıma hazır duruma gelir. Bütün bunların sonrasında kendi disiplininde güvenli bir biçimde dilediği yerlerde dağ tırmanışlarını gerçekleştirebilirler. 

 

Kask, güvenlik ipi, güvenlik kemeri gibi ekipmanlar insanların sağlıklı biçimde bu sporu yapmaları adına ciddi anlamda önem taşır. Gereken eğitimin alınmaması devamında bu sporun yapılmaya çalışılması çok ciddi problemlerin ortaya çıkması anlamına gelir. Dağcılık eğitimi üniversitelerin spor kulüpleri ve özellikle bu iş için açılmış dağcılık okulları ile alınabilir. Bu eğitim içinde tırmanış şekilleri, doğru tırmanış teknikleri, malzemeler ile alakalı bilgiler yer bulur. Eğitimlere katılacak olan kişiler teorik bir biçimde dağa nasıl tırmanılması gerektiği, malzemelerin nasıl kullanılacağı gibi dersleri öğrenmeye başlarlar. Teorik aşamanın başarılı halde sonuçlanmasının sonrasında ise sıra yapay duvar ve kaya tırmanışlarına geçmektedir. Konusunda uzman eğitimciler kimselerin teorik bilgilerini pratiğe dökmeleri hedefler. Bu kısım genelde eğitimin çok önemli aşamasıdır. Kişiler ne kadar çok kolay yaparlarsa başarı o oranda artacaktır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Dağcılıkta nelere dikkat edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?