Migren nasıl bir hastalıktır?

Baş ağrısı olarak bilinen nasıl bir hastalıktır? Nasıl tedavi edilir? Neden olur?

 

Migren nedir?

Halk arasında neredeyse her baş ağrısı migren sanılsa da, aslında her baş ağrısı migren değildir ve migreni diğer baş ağrılarından ayıran en belirgin özelliği ağrıların ataklar halinde birden bire ortaya çıkmasıdır.

Migren nörolojik bir hastalıktır ve hem erkeklerde hem de kadınlar da görülse de kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Yapılan araştırmalar kadınların neredeyse %20’lik bir kesiminin bu nörolojik rahatsızlıktan mustarip olduğunu ortaya koymuştur.

Migren neden olur?

Beyin kimyasallarındaki değişimler özellikle de serotonin düşüşü ile birlikte ortaya çıkan migren hastalığının ortaya çıkmasında rol oynayan birçok farklı etken vardır. Bazı durumlar, hatta yiyecekler bile migreni tetikleyebilir.

Migren ataklarının ortaya çıkmasına yol açan etkenlerden bazıları şunlardır:

Stres

Uyku düzensizlikleri (Az uyumak da çok uyumak da migren ataklarını tetikleyebilir)

Aşırı kafein tüketimi

Çevresel faktörler, örneğin hava değişimi, aşırı gürültü ortamlarda bulunmak gibi.

Rutin düzende yaşanan değişiklikler

Kadınlarda ortaya çıkan hormonal değişimler(Kadınların en sık regl dönemlerinde migren atakları yaşamasının sebebi de bu dönemde yaşadıkları hormonal değişimlerdir, ayrıca menopozda da migren atakları sıklaşabilir)

Alkol tüketimi

Beslenme sorunları

 

Bazı ilaçların kullanımı

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak

Sürekli öksürmek gibi bazı fiziksel etkenler

Tüm bunlar migren ataklarını tetikleyebilen etkenlerdir, ancak migren herkeste değişiklik gösterebilir ve bir kişide migreni tetikleyen durumlar, besinler diğer bir kişide hiçbir etki yapmayabilir.

Migren tedavisi nasıl yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi migrende de tedavi için öncelikle kesin tanı konulması gerekir. Migren tanısı koyabilmek için hekimler hastaların tüm şikâyetlerini dikkatle dinler ve bu şikâyetleri değerlendirdikten sonra tanı koyarlar. Tanıdan sonra hastanın ataklarını tetikleyen etkenler belirlenir ve bu etkenlerin azaltılmasının yanı sıra doktorun belirleyici ağrı kesicileri kullanmak da migren tedavisi konusunda etkili yöntemlerden biridir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Selülit tedavisi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?