Balık ızgaraya nasıl yapışmaz?

İşte işin ustalarından lezzet garantili tüyolar!...

 

Diğer et türleriyle kıyaslandığın balıketi son derece narin bir ete sahiptir. Doğru hazırlanmamış ızgara veyahut balığın ızgara teline yapışması ise sürekli karşılaşılan bir durumdur. Birkaç küçük uygulama ile balıkları ızgaraya yapışmadan veyahut parçalanmadan pişirebilmek mümkün.

İşte işin ustalarından lezzet garantili tüyolar!

Balıkları soslayın.

Kullanabileceğiniz balığın çeşidi ne olursa olsun, pişmeden önce az da olsa zeytinyağında dinlendirmek hem balığın lezzetini arttırmaktadır aynı zamanda ızgara teline yapışmasını önler. Balık terbiyesi için zeytinyağı, limonun suyu, defne yaprağı ve damak tadınıza göre değişik otlar ya da karışımlar deneyebilirsiniz.

Izgara telinin yağlanması

Balıkların ızgara teline yapışmadan pişirilebilmesi için ızgara telinin muhakkak yağlanması gerekmektedir. Izgaraya başlamadan önce daima teli yağlayıp hazır bulundurun. Bunu yapmak için temiz tüy bırakmayan bir bez veya bir parça kağıt havlu kullanabilirsiniz. Yağlama işlemini dilerseniz bir adet soğanla da yapabilirsiniz. Soğan, ızgara telini hijyenik hale getirmek için kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Soğanın üstüne bir parça yağ döktükten sonra kolay bir biçimde yağlayabilirsiniz. Bu işlem işin soğana batıracağınız bir çatal işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Izgara telinin temizlenmesi

Izgara telini ya da plakasını her kullanımdan sonra muhakkak temizleyin. Izgara henüz sıcakken temizlik yapmak çok çok kolaydır. Vakit geçtikçe yağlar ve yemek artıkları donarak temizliği zorlaştırabilir. Ek olarak kirli ızgara telinde pişirme yapmak, hem sağlık aynı zamanda lezzet açısından münasip değildir. Izgaranın üstündeki önceleri kalmış yemek artıkları, malzemelerin ızgara yapışmasına neden olur. Benzer zamanda pişirme sırasında istenmeyen kokuların meydana gelebilir. En iyisi, her ızgaradan sonra ızgara telini temizlemek ve kuruladıktan sonra temiz yere kaldırmaktır.

 

Balık ızgara yaparken:

Beyaz etleri pişirirken düşük ısılarda ve uzun bir zaman pişirmeyi tercih edin.

Balıkları pişirdikten sonra, ızgara telini limonun suyu ile ovalarsanız, ızgaranın balık kokusunu çekmesini önleyebilirsiniz.

Bütün etlerin suyu, pişme sırasında etin orta tarafında yoğunlaşır. Servisten önce birkaç dakika dinlendirmek, et sularının bütün dokulara tekrar dağılmasını sağlamaktadır.

Dilimlerin çok kalın veyahut çok ince olmamasına dikkat gösterin.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Haşhaşlı börek nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?