Ara makas nasıl atılır?

Islak saça ara makas atmak münasip değildir. Temiz saça serumlu veyahut kremli su karışımından oluşan solüsyon, sprey kutusuyla uygul...

 

Saç kesme yöntemlerinden biri olan ara makas; saçın kolay şekil almasını ve at kuyruğu halinde toplandığında kötü durmamasını sağlamak amaçlıdır. Ara makas atma hayli kısa süren bir işlem olmakla beraber küçük hatayla saça uzun bir zaman sonra zarar verebilir. Bu neden ile ince ayrıntılarını bilmeden işlem gerçekleştirilmemelidir.

Islak saça ara makas atmak münasip değildir. Temiz saça serumlu veyahut kremli su karışımından oluşan solüsyon, sprey kutusuyla uygulanmaktadır. Saçı hafifçe nemlendirdikten sonra iri bir fırça ile saç taranarak düğümü açılır.  Saçın ön kısmı kulak arkasından baş tepesine doğru 90 derecelik bir açı ile ayrılarak sabitlenir. Arka tarafta kalın kısım parmaklarla enseden yukarı doğru tutam tutam ayrılır. Her bir tutamın saç dibinden başlamak suretiyle toplam 3 yahut 4 darbe ile ara makas atma işlemi uygulanmaktadır. Ara makasın kesen kısmı yukarı doğru bakacak biçimde ayarlanır. Makasın darbe sayısı ise saçın uzunluğuna bağlıdır. 3 - 4 darbe; averaj bir rakamdır. Bilhassa her 5 cm'de bir darbe atılır. Kulak arkasındaki saçlara kadar küçük tutamlar bitene kadar benzer işlem uygulanır. Saç ne kadar gür olursa olsun kulaktan ilerisine geçmemek gerekmektedir. Ön profilden bakıldığı zaman görünen alan düz olmalı; ara makastan ötürü saç diplerinde oluşan kısa saçlar kabarıklığı göstermemelidir. 

 

Ara makas yöntemi ile kesilen saç çabucak kurur. O nedenle bilhassa kış mevsimindeki aylarda kullanımı önerilmektedir. Ek olarak at kuyruğu halinde toplanan saç da uzun zaman bozulmaz ve potluk yapmaz. Ara makas atılan saç her şekle kolay bir şekilde girer.

Diğer kesim yöntemlerinin tersine ara makas atma işlemi bütün saça uygulanmaz. Ön kısımlarda hayli kötü görüntüye neden olabilir. Diğer saç kesim yöntemlerinden daha kısa sürmesinin başlıca nedeni de bu durumdur.

Ara makas atma yöntemi ile kesilen saçlar gürdür. Gür saçlar ara makasa sene içerisinde averaj 3 kez ihtiyaç duyar. Saçın kullanılabilmektedir miktar ve şekle sahip olması için bu işlem şarttır. Ara makas atılan saçların kullanımı hayli rahat olduğundan ötürü bu yol diğer saç kesme işlemlerine göre daha fazla uygulanmaktadır 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Dalgalı saç bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?