Besin zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Zehirlenmenin başlıca sebeplerinden birisi gereken temizlik kurallarına uymamaktır. Tüketeceğimiz besinleri iyi temizleyip daha sonra...

 

Tüketmiş olduğumuz besinlerin üstünde bulunan zararlı bakterilerin midemizi veyahut bağırsak sistemimizi tahrip ederek sağlık sorunları meydana getiren olaya besin zehirlenmesi denir. Besin zehirlenmesi başlıca nedenlerden dolayı meydana gelir. Fark edilmesi halinde basit biçimde evimizde tedavi edilebileceği gibi bazen büyük sağlık problemlerine sebebiyet verecek hallere da ulaşmaktadır. Peki tüketmiş olduğumuz besin veyahut besinlerden ötürü zehirlenmiş olduğumuzu nasıl anlarız? Zehirlendiğimizi fark etmemiz halinde ne yapılmalıdır ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır?

Zehirlenmenin başlıca nedenleri

Zehirlenmenin başlıca sebeplerinden birisi gereken temizlik kurallarına uymamaktır. Tüketeceğimiz besinleri iyi temizleyip daha sonrasında pişirirken ve yerken temiz ortamı tercih etmezsek besinler midemize ve bağırsaklarımıza zarar verici bakteriler ile buluşma imkanı bulur. Ek olarak pişirilen ve diğer günlere de kalan yemekler temiz şartlar altında buzdolabı içinde saklanılmalı ve en çabucak tüketilmelidir. Besin zehirlenmesine neden olan başlıca besinler tavuk eti, süt ve kırmızı ettir. Bu besinler ve diğer bütün ürünler alınırken son kullanılma tarihine dikkatli bakılmalıdır.

Zehirlenmenin tedavi yöntemleri

Besin zehirlenmesi nihayetinde vücut sıvı dengesi alt seviyelere düşmektedir. Bundan dolayı zehirlenmeden sonra evde tedavi uygulanırken birey bolca sıvı içecek ve yiyecek tüketmelidir. Zehirlenmeden sonra yemek hazırlanan ortam mutlaka dezenfekte edilmelidir. Yemek hazırlarken özel olarak sebze ve meyveler olmak üzere besinler çokça su ile yıkanmalıdır. Yemek yaparken ve yerken ellerimizin temiz olduğundan emin olmalıyız. Mutfağımızda taze ve güvendiğimiz markaların kapalı kutu ürünleri tercih edilmelidir. Besin zehirlenmesi tükettiğimiz besinlerden meydana geldiği gibi içtiğimiz sudan da kaynaklanabilir. İçme suyumuzun temiz olduğundan mutlaka emin olmalı ve bu konuda dikkat etmeliyiz. Evde uyguladığımız tedavi nihayetinde belirtiler devam ederse doktora gidilerek gereken tahliller yaptırılmalı ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. 

 

Besin zehirlenmesinin başlıca belirtileri mide ve bağırsağın zarar görmesinden meydana gelen mide bulantısı, ishal, kusma, mide ve bağırsak ağrısı, ateşlenme ve halsizliktir. Bu belirtilerin kişide görülmesi kısmen besin zehirlenmesinin göstergesidir. Ama besinlerin toplu halde tüketilmesinden sonra besini tüketen herkeste bu belirtiler var ise muhakkak besin zehirlenmesidir. Besin zehirlenmesinin belirtileri ise bireyler arasında değişiklik gösterebilir. Kimi bireylerde 1-2 saat içerisinde belirtilerini gösterirken çoğu bireylerde 8-12 saat arasında göstermektedir. Besin zehirlenmeleri normal bireylerde ev içerisinde kişinin kendi kendine uygulayacağı tedavi ile 2-3 gün içerinse geçmektedir. Eğer belirtiler bu 2-3 gün içinde geçmez ve şiddetini kanlı ishal, yüksek ateş, aşırı kusma halinde artırarak devam ettirirse acilen doktora başvurulmalıdır. Bu belirtileri hisseden yaşlı, hamile ve bebekler mutlaka evde tedavi edilmeye çalışılmadan acilen doktora götürülmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Göz tembelliği nasıl tedavi edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?