Baklanın faydaları

Adını bakladan yapılmış olan fava mezesinden alan "Favizm", "glikoz 6 fosfat dehidrogenaz" eksikliği​ne bağlı oluşan, kalıtsal bir ha...

 

Akdeniz mutfağının kendine has tatlarından biri olan bakla, hem lezzeti aynı zamanda sağlığı birlikte sunuyor.  Yararlarından çok, zeytinyağlı lezzetlerle aklımıza gelen bu besinin bilinmeyen yararları karşınızda.

​​Favizm'e dikkat!

Adını bakladan yapılmış olan fava mezesinden alan "Favizm", "glikoz 6 fosfat dehidrogenaz" eksikliği​ne bağlı oluşan, kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler mutlaka bakla tüketmemelidir.

Parkinson hastalığının tedavisinde, ilaç olarak kullanılabilen L- dopa açısından zengindir.

Diğer baklagiller gibi, bakla da lif ve protein oranı yüksek olan sağlıklı gıdadır. 

Sinir fonksiyonlarının normal biçimde çalışabilmesi için gereken olan B1 vitamini bakımından zengin kaynaktır. 

Vücudumuzun genel gelişiminde önemli kabul edilen bir rol oynayan, demir, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri yüksek oranda içermektedir  Fosfor, sağlıklı kemikler ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Potasyum, vücut kan basıncını korumak için çalışır ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder.

Kalp ve damar sağlığı destekleyen muhteşem kaynak olmasının yanında ek olarak çözünebilir lifler bakımından da zengindir. 1/4 fincan başına 9 gr. çözünebilir lif ile kan şekerinin ve kolesterol düzeyinin ayarlanmasına yardım etmektedir. Kötü kolesterolü düşürür.

A ve C vitaminlerini de bol bol içermektedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için, A vitamini ise görme, cilt, kemikler ve büyüme için gereklidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Hayıt tohumu nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?