Ayva keklerde nasıl kullanılır?

Kek içinde ayvanın kendisinin kullanımı dışında başka bir yöntem, reçelinin kullanımıdır. Ayva reçeli hem hafif aynı zamanda tatlı ih...

 

Gülgiller ailesine ait olan ayva bir sonbahar meyvesidir. C vitamini maksimum meyvelerden biridir. Ek olarak içinde bolca besin lifleri, kalsiyum, demir, fosfor ve A vitamini bulunmaktadır. Gün içerisinde bir adet ayva tüketimi, ihtiyaç duyulan C vitamininin ¼’ünü karşılar. Ayva güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidanlar hasebiyle vücut toksinlere karşı korunur. İçindeki besin lifleri vesilesiyle de kabızlık ve ishal oluşumu önlenir. Sindirim sıkıntısı yaşayan insanların ayva tüketmesi önerilmektedir. Kolesterol sorunu olan insanların de ayva tüketmesi gerekmektedir. Ayva tansiyon ve kolesterolü dengeler.

Reçel ya da marmelatının  kullanımı

Kek içinde ayvanın kendisinin kullanımı dışında başka bir yöntem, reçelinin kullanımıdır. Ayva reçeli hem hafif aynı zamanda tatlı ihtiyacını karşılayabilen bir tatlı çeşididir. Hazırlanacak kek hamurun içine sulandırılarak konur. Hamura ekstra şeker ilave etmeye gerek yoktur. İçinde kullanmak istemeyen kişiler kek pişince tercih edilebilmektedir. Biraz pudra şekeri veya tarçınla harmanlanıp üstüne sürülebilir.

Meyve olarak kullanımı

Kek hamuru içine kısa bir ısı işlemi sonrası ilave edilebilmektedir. Küçük küçük doğranan ayva parçaları bir nebze toz şeker ile kavrulur. Soğutulduktan sonra hamurun içine eklenmektedir. İsteğe göre ısı işlemsiz, en direkt da ilave edilebilmektedir.

Ayva meyve olarak yalnız olarak tüketildiğinde gayet faydalıdır. Lakin bundan hariç hamur işlerinde veya sütlü tatlılarda da kullanılabilmektedir. Ayvanın suyu da çok yararlıdır. Posası ile beraber tüketilebilmektedir. Tatlı olarak ayvanın keklerde kullanımı şu şekildedir: 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İncir konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?