Domates hangi hastalıklara iyi gelir?

Besin piramidinde kalorisi hayli düşük olan sebzeler grubunda yer bulan domates, zayıflama devrinde çiğ veyahut pişmiş olarak pratik ...

 

Mutfakta devamlı kullanılan sebzelerden biri de domatestir. Göz alıcı kırmızı rengini ve sağlığa olan güçlü etkisini içerdiği likopen adlı antioksidandan alır. Çok vitamin ve mineral içermesi ile türlü hastalıklara şifa olur.

Zayıflama

Besin piramidinde kalorisi hayli düşük olan sebzeler grubunda yer bulan domates, zayıflama devrinde çiğ veyahut pişmiş olarak pratik olarak tüketilebilmektedir.

Cilt

Kolajen cildin ana bileşenidir. Cildin sağlıklı olması için kolajen üretiminin belli bir seviyede olması gerekmektedir. Bu noktada domatesin içerdiği C vitamini kolajen üretimini destekler, cildi yaşlanmaya ve zararlı çevresel faktörlere karşı korur.

Kanser

Domates bilhassa prostat kanseri olmak üzere çokca kansere riskini azaltmaya yardım eden olur.

Kemik Sağlığı

Yapılmış olan çalışmalar domateste bulunan likopenin kemik sağlığı üstünde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Özel olarak menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda domates tüketilmediğinde vücudumuzdaki oksidatif stresin arttığı ve bunun nihayetinde kemik dokusunda bozulmalar meydana geldiği görülmüştür.

Nasıl ve Ne Kadar Tüketilir?

1 adet orta boyutlardaki domates takriben 25 kaloridir. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişmiş halde de tüketilebilmektedir. Ayrıca pişirilen domatesin içindeki likopen arttığından pişirilerek tüketilmesi vücutta kullanılabilirliği bakımından daha iyidir. Her yemeğe ilave edilebilmektedir. Salça yapılabilmektedir. Mevsiminde toplanıp konserve yapılarak kışın kullanım için hazırlanabilir. Domates posası ile beraber tüketilebilirken suyu sıkılarak içilebilir. Fakat mide rahatsızlıkları olan kişiler suyunu, kabuğunu ve domatesi çiğ biçimde tüketmemesi gerekmektedir.

 

Vitamin-Mineral Desteği

İçerdiği A,C, E, K ve B gurubu vitaminleri ve magnezyum, potasyum, demir mineralleri ile vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılar.

Kalp-Damar Sağlığı

Domates içerdiği antioksidan miktarı ile kalp damar sağlığı üstünde önemi büyüktür. Benzer zamanda E ve C vitaminleri ile hastalıklara davetiye çıkaran serbest radikallere karşı savunma sistemini güçlendirir.

Göz

Domates içerdiği bol ölçüde A vitamini vesilesiyle göz sağlığını iyileştirir.

Kolesterol

Domates sürekli olarak tüketildiğinde kandaki kötü kolesterolü düşürmeye yardım eder. Bu konuda araştırmalar da bulunur.

Damar Tıkanıklığı

Domatesin içindeki bazı bileşenler kanın pıhtılaşmasını kontrol altında tutarak yaşanabilecek damar tıkanıklıklarını önlemeye yardım eder.

İltihabi Rahatsızlıklar

Domates içerdiği flavanoid ve karotenoidler vesilesiyle iltihap azaltıcı etki yapar. Bu yüzden eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar sonucu meydana gelen ağrıları dindirir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Dut hangi hastalıklara iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?