Van'da gezilecek yerler

Van kültürel zenginlik bakımından gayet şanslı bir şehrimizdir. Şehirde çokca cami ve kiliseyi ziyaret etme şansına sahipsiniz. St. B...

 

Van, Anadolu'daki ilk medeniyetlerden biri olan Urartulara başkentlik yapmış, Doğu Anadolu'nun en ehemmiyetli ve en köklü şehirlerinden birtanesidir. Van dendiği zaman aklımıza gelen simgelerinden en önemlileri olan Van kedisini ve Van gölünü de unutmamak gerekmektedir.

Van kültürel zenginlik bakımından gayet şanslı bir şehrimizdir. Şehirde çokca cami ve kiliseyi ziyaret etme şansına sahipsiniz. St. Bartholomeus Kilisesi, Adır Kilisesi, Kaya Çelebi Camii, Halime Hatun Kümbeti görmeniz gerekli olan önemli kilise ve camilerdir.

Van gölü Van’da gezilmesi ve görülmesi gerekli olan diğer bir önemli doğal güzelliktir. Van Gölü, tuzlu ve sodalı bir göldür. Göl sodalı olduğundan içerisinde inci kefalinden başka bir balık cinsi yaşayamaz. Fakat bu etki, gölün çok berrak ve temiz olmasına da neden olmuştur. Van Gölü'nün bu berraklığını ve sakinliğini gölün etrafındaki çay bahçelerinde çayınızı yudumlayarak izleyebilirsiniz. Ek olarak Van Gölü'nde bulunan Akdamar adasındaki tarihi Akdamar Kilisesi,'ni görme şansını da yakalayabilirsiniz. Akdamar Kilisesi 915 senesinden bugünümüze kadar gelmiş hayli tarihi bir yapıdır .Mimari yapısıyla ve tarihsel anlamıyla önemli kabul edilen bir yapı olan Akdamar Kilisesini muhakkak gezmelisiniz.

Urartu tarihiyle ve Van’ın geçmişi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Van Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Şurada, arkeolojik eserleri ve yöresel sanatları öğrenme ve inceleme şansı bulacaksınız. Ek olarak, Van 100.Yıl Üniversitesi kampüsünde bulunan Van Kedi evinde Van kedilerini görebilirsiniz. Van'da şifa bulabileceğiniz yerler de bulunmakta. Başta Erciş ve Başkale Kalegom Kaplıcası olmak üzere çokca kaplıcayı gezebilirsiniz. Peri bacaları denince akla gelen ilk merkez Kapadokya olmasına karşın, Van'ın Başkale ilçesinde bulunan Van Peri bacalarını gezerek, eşsiz doğa güzellikleri arasında fotoğraf çekilebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

 

Van gezisini tarihi yerler ve doğal güzellikler başlıları altında iki kısımda planlayabiliriz. Ama Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmadan güne Van kahvaltısıyla başlamak çok doğru seçim olabilecektir. Van kahvaltısı yumurta, türlü yöresel peynirler, kaymak, bal çeşitleri ve diğer kahvaltılıklardan oluşur. Masaya oturduğunuzda önünüze gelen onlarca değişik lezzeti beraber tadıp, güne zinde başlayabilirsiniz. Van'ın çok yerinde büyük küçük çok miktarda kahvaltı salonu bulunmakta. Bu kahvaltı salonlarından herhangi birini tercih ederek bu fevkalade kahvaltıyı yapma şansına erişebilirsiniz.

Kahvaltınızı yapınca, Van’ın önemli yapılarından olan Van kalesiyle gezinize başlayabilirsiniz. Van kalesinin tarihi Urartular'a kadar uzanmaktadır, bu kalede Urartular'a ait eserleri ve yazıtları görme imkanı yakalayabilirsiniz. Van kalesinin yanında bulunan eski Van şehrinde bulunan harabeleri ve eski yapıları da görmelisiniz. Eski Van şehri Birinci Dünya Savaşından sonra harabe biçimine gelmiştir. Lakin, şehirde bulunan bazı ayakta kalmış eserleri inceleyebilir ve o dönem hakkında tarihi bilgileri yerinde öğrenebilirsiniz. Van kalesinin yanında ek olarak Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi ve Hoşap Kalesi de görmeniz gerekli olan diğer önemli kalelerdir.

 

Van’a hava ve kara yoluyla kolayca ulaşabilirsiniz. Bilhassa İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelmek isteyenler, hava yolu ulaşımını kullanarak hızlı ve konforlu bir biçimde kolaylıkla Van’a ulaşabilir. Van'a ek olarak otobüs ve tren vasıtasıyla da gidebilirsiniz. Van konaklama konusunda yeterli kapasiteye sahip bir şehir. Bütçenize münasip olarak seçeceğiniz otellerde konforlu ve güvenli bir tatil geçirebiliriniz. Bilhassa Edremit'te Van Gölü kıyısında bir çok otel bulunur. Ulaşım ve konaklama problemlerini çözdükten sonra Van’da gezilecek önemli yerleri inceleyebiliriz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Side'de gezilecek 8 yer adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?