Ordu nasıl gezilir?

Turist olarak Ordu'ya gidenlerin şehir merkezinde ilk yapacağı etkinlik, büyük ihtimalle Boztepe tırmanışı olabilecektir. Sözü edilen...

 

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri de Ordu'dur. Avrupa tarzında bir yerleşimi olan, sahil şeridi ile ilgi çeken bu kentte görülmesi gerekli olan bir çok yer ve ziyaret edilmesi gerekli olan tarihi noktalar bulunmaktadır 

Boztepe

Turist olarak Ordu'ya gidenlerin şehir merkezinde ilk yapacağı etkinlik, büyük ihtimalle Boztepe tırmanışı olabilecektir. Sözü edilen tırmanış yürüyerek değil, teleferik sistemi ile gerçekleştirilir. Takriben 450 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye, şehir merkezinden teleferik ile çıkılabilir. Sahil şeridinde olan teleferik sisteminde, Ordu'nun ilçelerinin adları verilen odacıklara binilerek yola çıkılır. Camekan ile kapalı olan teleferik içerisinde, bütün Ordu'yu ayakların altında hissetmek mümkündür. Bu yol takriben 5 dakikalık bir zaman içerisinde tamamlanır ve Boztepe'ye tırmanılır. Boztepe'de türlü çay bahçelerinde ve restoranlarda zaman geçirilebilir veya yamaç paraşütü etkinliklerine katılınabilir.

Yaylalar

Dereleri ve yayları ile ünlü olan Ordu, kırsal kesimde kalan yaylaları ile bir çok turisti kendisine çeker. İlgili yayların arasında Keyfalan Yaylası, Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası ve Argın Yaylası gibi dikkat çekici yerler bulunmaktadır. Alabildiğine yeşil, bol oksijenli ve akarsulara komşu olan bu yaylalar dağlar ile beraber muhteşem atmosfer oluşturmaktadır.

Osman Paşa Şadırvanı

Ordu şehrinin merkezinde bulunan Osman Paşa Şadırvanı, 1847 senesinde dönemin valisi Osman Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Ordu'nun simgesi durumuna gelen bu şadırvan, benzer zamanda Türkiye'nin sütunları en büyük şadırvanı olma özelliğiyle adından söz ettirir.

 

Yason Burnu Yarımadası

Perşembe ilçesinin Çaytepe köyüne bağlı olan Yason Burnu, tarihi ile tanınır. Hristiyan alemi için önem arz eden Yason Burnu Kilisesi de bu yarımadada bulunmaktadır. Çok eski bir yapı olan, adı aşk hikayelerine ve mitolojik savaşlara karışan bu yarımadada, bir de deniz feneri yer bulur.

Bolaman Kalesi

Fatsa ilçesinin Bolaman kasabasında, tarihi Pontus Rum Devleti'ne dayanan Bolaman Kalesi yer bulur. Her ne kadar son yıllarda kalenin yalnızca temel kısmı kalmış olsa da, 200 yıl kadar önce bu temelin üstüne bir konak inşa edilmiştir. Bahsi geçen ahşap yapı daha sonrasında toplum için Kültür Bakanlığı'na devredilmiştir. Bugün Bolaman Kalesi'nin denize bakan bölümünde kahvaltı yapabilinen, bir şeyler içerek deniz manzarası seyredilebilen mekanlar bulunmaktadır. Zaman geçirmek ve doğal güzellikleri yakından görmek için güzel bir yerdir. 

Ordu gezilirken dikkatli olunması gerekenler;

Sahil şeridi üstünde çok miktarda çay bahçesi ve restoran bulunabilir.

Şehir merkezine kara yolu ile gidiliyor ise Fatsa ve Bolaman takip edilerek hem bu bölgelerdeki tarihi ve turistik yerler gezilebilir, aynı zamanda bu biçimde zaman kazanılabilir.

Giresun ile Ordu arasına yapılmış olan yeni havaalanı hasebiyle hava yolu ile ulaşım da mümkündür.

Şehir pahalı değildir. Özel olarak ta turistik bölgeler herkese hitap eder.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Haiti'nin iklimi nasıldır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?