Kınalıada nasıl gezilir?

Kınalıada gezimizde bu tarihi yerleri ziyaret ettikten sonra güzel ada manzarasında küçük pansiyonlardan birinde takriben 25 tl'ye gü...

 

Prens Adaları'ndan biri olan Kınalıada İstanbul'un en küçük adası olma özelliğine sahiptir. İstanbul'da Avrupa yakasında da Anadolu yakasında da ikamet eden her insanın rahatlıkla Kabataş’tan hareket eden vapurlarla 1 saatte, deniz otobüsleriyle 40 dakikada, Bostancı’dan hareket eden motorlarla ise 30 dakikada varabileceği rahatlıkta bir ulaşım şansı vardır. Adalar istikametinde uğranılan ilk ada olması Kınalıada'yı şehre yakın, kaçamak yapılabilecek yerlerin arasında bulunduran; bozulmayan doğası ve insanlarıyla da daima güzel seçenek yapmaktadır. 

Kınalıada gezimizde bu tarihi yerleri ziyaret ettikten sonra güzel ada manzarasında küçük pansiyonlardan birinde takriben 25 tl'ye güzel kahvaltı yapabilirsiniz. Sonrasında da kiralayacağınız bir bisiklet ile kendinizi sokak aralarında kaybolmaya bırakıp sakin bir gezinin rahatlığı ile ödüllendirebilirsiniz. Keyifli turunuzu Bahar pastanesinin enfes dondurmalarından birisini yemeden tamamlamayın.

Güzel turun sonrasında çarşı içinde yer alan yarım asır önce inşa edilmiş adanın tek camisinin mistik havasını ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında da 130 sene önce inşa edilen Rum Ortodoks Kilisesi ile adadaki tek Ermeni kiliseyi ziyaret ederek, en son İkiz evler diye adlandırılan uzaktan görünen mükemmel mimariye sahip beyaz renkli, birbiriyle benzer yapıdaki konaklar ile ziyaret edilecek yerleri tamamlayabilirsiniz. 

 

Kınalıada'ya gün geçtikçe ziyaretçi sayısı eskiye nazaran azalsa da özel olarak yaz sezonunda iskele yanındaki plaj ve kumsallarında yer bulmak çok zordur. Kınalıada'da denize girebilmek için çokca ücretli tesis yer almaktadır. Kumluk Plajı ve Kamos Beach Club , işletmeler arasında en fazla tercih edilen plajlardır. Diğer Prenses adalarında da olmadığı gibi orada da fayton gezintisi yapılmaz ama adayı takriben yürüyerek takriben yarım saatte dolaşabilme imkanına sahipsiniz. Rengarenk çiçeklerin, mis kokan erguvanların, her yolu denize bakan eşsiz sokaklarıya Kınalıada size kendinizi eşsiz bir masalda hissettirecek. Kınalı'nın batısına düşen Çınar Tepesi ve hemen yanındaki Teşvikiye tepesinin yükseklikleri takriben 115 metre kadardır. Ek olarak bu tepenin üstünde Hristo manastırı bulunmaktadır. Rivayete göre Mazlazgirt savaşı nihayetinde bozguna uğramış ve esir düşmüş IV. Romanos Diogenes (Romen Diyojen), takriben 1070 yıllarında gözleri kör edilmiş bir biçimde bahsettiğimiz Hristo Manastırına kapatılmıştır. Fakat bir sene kadar yaşadıktan sonra ölmüştür. Mezarının da bugün Kınalıada'da yer bulan yetimhanen hemen yanında olduğu söylenmektedir.Ayrıca Kınalıada taş açısından zengin dokuya sahiptir. Bizans zamanında buradan çıkarılan taşlar ile surlar inşa edilmiştir.

Ek olarak Kınalıada'da pansiyonlar boyunca deniz eşliğinde balık yiyebileceğiniz salaş mekanlar olduğu gibi 4-5 adet de şık restoran bulunur. Deniz kıyısında ışıklı İstanbul manzarasında dilediğiniz bütün balık çeşitlerini ve enfes deniz mahsullerini, eşsiz sunumlar ile bir kadeh şarabınız veya rakınız eşliğinde tatlandırabilirsiniz. Öyle ki sadece bu akşam yemeği için Kınalıada'ya gelip son akşam vapuru ile geri dönen yolcu sayısı yadsınamayacak bir nebze içerir 

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kaş'ta nerelere gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?