Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Yetişkinlerin geçirdiği kabızlık hastalığından biraz farklı olan çocuklardaki kabızlığın sebepleri ve kabızlık hakkında ayrıntılı bilgiler...

 

Kabızlık nedir?

Bağırsak hareketlerinin yetersiz olması ve dışkılayamama sorunu olarak bilinen Çocuklarda Kabızlıkhastalığı için yapılması gereken bir takım şeyler bulunuyor. Öncelikle kabızlığın ne şekilde geliştiğine bakmanız ve diğer faktörleri de anlamanız önemlidir. Kabızlık kusma, ateş, kilo kaybı ve kanlı dışkılamaya neden olacağı için bu konuda gerekli önlemler kısa sürede alınmalı ve lif bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

Çocuklarda kabızlığın nedenleri nelerdir?

Kabızlığı tetikleyen faktörler aşağıdaki gibidir.

Vücudun susuz kalması ve lifli gıdaların yok denecek kadar az tüketilmesi

Günlük olarak yarım litreden fazla inek sütünün çocuğa verilmesi

Demir eksikliği için takviye edilen ilaçlar

Doğuştan gelen bağırsak sorunları ya da aileden kaynaklanan bağırsak hastalıkları

Stres durumu ve psikolojik nedenler

Çocuklarda kabızlık belirtileri

Çocukların farklı tuvalet alışkanlıkları vardır. Bu yüzden her gün dışkılayamaması kabız olduğu anlamına da gelmez. Bu durum tamamen vücuda bağlı olarak geliştiği için bir takım belirtilerle çocuğun kabız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Haz hissi ya da dışkılama sırasında çocuğunuz acı hissediyorsa ya da çocuk şişkinlikten şikâyet ediyorsa, kabız başlangıcının olduğunu anlayabilirsiniz.

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir?

 

Çocuklarda Kabızlık rahatsızlığını önlemek için evinizde alabileceğiniz bir takım önlemler bulunmaktadır. İlk olarak bol miktarda lifli yiyecekler tüketmesini sağlamalısınız. Sebze ve meyveleri yanı sıra tam tahıllı ekmek tüketimi, kabızlığa iyi gelecektir. Ayrıca kuru kayısı da kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Lifli yiyeceklerden ise elma, armut, fırında patates ve muz yedirebilirsiniz.

Kabızlığın önlenebilmesi açısından çocuğunuzun hareket etmesi de önemlidir. Bağırsaklara iyi gelecek olan yürüyüş ya da koşular, kabızlığa karşı alınabilecek önlemler arasındadır. Bunun yanı sıra çocuklarınızın yemek saatlerini de düzenleyerek bu konuda tedbir alabilirsiniz. Son olarak tuvalet alışkanlığının ertelenmemesi için çocuklarınıza tuvalet alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kolesterol nasıl düşürülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?