Likörün yanında ne içilir?

Likörün türlü çeşitleri mevcuttur. Mesela muz likörü, çilek likörü, kahve likörü, vişne likörü, nane likörü, acıbadem likörü, süt lik...

 

Likör; meyve yahut türlü bitkilerle aromalandırılıp, şeker şurubu ile tatlandırılarak cin, brandy, viski, rom, vodka gibi içkilerle harmanlandırılarak yapılmış olan alkollü içecek türleridir. Dünya içinde biri birinden türlü likörler üretilir. Bu çeşitlilik üretildiği bölgenin zengin meyve ve baharatlara sahip olmasına bağlıdır. Likör, alkolün insan yaşamına girdikten sonra, içine meyvenin, baharatların, otların katılmasıyla keşfedilmiştir. İlk dönemlerde şifa verici olarak kullanılsa da daha sonrasında eşsiz tadının farkına varıldığında keyif maksadıyla içilmeye başlanmıştır. Ayrıca çikolata yaparken kullanılmasından da anlaşıldığı gibi likör damakların vazgeçilmezi olmuştur.

Likörün türlü çeşitleri mevcuttur. Mesela muz likörü, çilek likörü, kahve likörü, vişne likörü, nane likörü, acıbadem likörü, süt likörü ve buna ek olarak. Peki bu kadar türü olan likörün yanında ne içilebilir?

Sek içmek yerine kokteyl durumunda de içebilirsiniz. Likörler kokteyl partilerinin olmazsa olmazıdır. Karışımlarda renk ve tat verici olarak kullanılmaktadır.

Baharatlı likörlerin, sindirimi kolaylaştırdığı için yemek yedikten sonra içilmesi tercih edilir.

Kırılmış buzlar liköre eşlik etmelidir. Tadını dengeler ve soğutur.

Türk kahvesi ile uyumu yadsınamaz. Yemek sonrası kahve yanında likör ikram edilir. Kahve ile uyumu en iyi yakalayan likörler; acıbadem, nane ve sakız likörüdür.

Likör çoğu zaman sek içilir. Sek içmek istiyor iseniz likörün kendine münhasır üretilmiş ufak bardaklarıyla bu tada varmanızı önerebiliriz.

Likörün yanında rom, meyve suları ve tonikler kullanabilirsiniz.

Likörün yanında yiyecek bir şeyler istiyorsak; lokum, kurabiye, pasta tercih edilmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Istakoz nasıl pişirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?