Mandalina ağacı nasıl budanır?

Mandalina meyvesinin budama zamanı genel olarak kış mevsimindeki aylarda yapılmalı lakin havalar çok soğuk olmamalıdır. Ekim şubat ar...

 

Turunçgillerden olan mandalina meyvesi hem görünüşü hem lezzeti aynı zamanda sağlığa yararları açısından çok özel meyvedir. Mandalina genelde sıcak iklimlerde yetişir ve Türkiye ‘nin Ege ve Akdeniz Kısmı  yetiştirilmesi açısından elverişlidir. Bakımı ve yetiştirilmesi yönünden de gayet kolay bir meyvedir. Her ürün yetiştiriciliğinde olduğu gibi lezzetli, kaliteli olması ve çok miktarda ürün alınabilmesi için toprak yapısı, yetişme koşulları, gübreleme, sulama gibi her sene sürekli biçimde budama yapılmış olması da mandalina yetiştiriciliği açısından büyük önem taşır.

Verim çokluğu sebebiyle dallar kırılır ve ağaç kurumaya yönelir,

Dallar çok fazla olursa meyve ağacının iç tarafı güneş almaz ve meyve olgunlaşmaz.

İyi bir budama hasebiyle ağacın uç kısımlarında da ışık ve hava alınması sağlanarak buralardan da meyve alımı verimli hale getirilebilir.

Mandalina meyvesinin budama zamanı genel olarak kış mevsimindeki aylarda yapılmalı lakin havalar çok soğuk olmamalıdır. Ekim şubat arası ayların çok soğuk olarak geçmediği bölümlerde mandalina ağaçları yapraklarını döktükten sonraki zaman itibari ile de yapılabilmektedir. Mandalina ağacı bir fidan olarak dikimi yapılmaktadır. Dikildikten sonraki ilk yıllarında çıkan yan dallara dokunulmaz. Bu dallar ağacın büyüyüp gelişmesi için önemlidir. İlk senelerde yalnızca çıkan sürgünler temizlenir. Daha sonrasında ise gençleştirme budaması adını verdiğimiz budamayı yaparız. Bu budama yeni taç vermesi için ve verilen taçların da düzgün biçimi alabilmesi için yapılmaktadır. Yaşlı ve kurumaya yüz tutmuş mandalina ağaçları için bu budama yapılmaz. Gençleştirme budamasında her şeyden önce sıkışmış ve iç içe geçmiş dallar budanır ve ağacın daha iyi bir biçimde meyve vermesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında ise mandalina ağacında geriye kalan dallar kısaltılarak kısaltma budaması adını verdiğimiz budama yapılmaktadır. Bu budamayla mandalina ağacında yeni taçların oluşumu sağlanmaktadır  Bu taçların oluşumuyla zayıflamış olan taçlar kesilerek ağacın dengesi korunur ve böylelikle iyi bir biçimde budama yapılarak hem ağacın ömrü uzar aynı zamanda verimi pek iyi miktarlara gelir. Mandalina ağacından alınması istenen tüm verim ağacın bakımı ile doğru orantılıdır.

 

Budama genellikle karlılığı arttırmak için yapılmaktadır, bunun peşi sıra budama yapılmazsa;

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ortanca nasıl renklendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?