Acuka tarifi

Not: Tarifte kullanılan baharat oranları bireysel tercihlere göre az veya çok ölçüde kullanılabilmektedir. Acılı yahut bol bahara...

 

Çerkes mutfağının enfes tarifi Acuka, kahvaltı başta olmak üzere günün her saati meze veyahut sos olarak tüketilen bir yiyecek. Bilhassa Kafkas kökenli halkların kışlık olarak hazırladığı bu yiyecek, tuzlu yapısı hasebiyle uzun bir zaman bir raf ömrüne sahip. Lezzetine göre ise tarifi hayli kolay 

Acuka Malzemeleri

Karabiber, pulbiber, tuz, kekik, kimyon

2-3 dilim ufalanmış bayat etmek içi

3 diş sarmısak

1 su bardağı dövülmüş ceviz içi 

4 yemek kaşığı zeytinyağı

3 yemek kaşığı biber salçası

2 yemek kaşığı domates salçası

Acuka Tarifi

Hazırladığınız acukayı bir zaman buzdolabı içerisinde dinlendirin. 

Ocaktan indirdiğiniz salçalı karışımı 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi ve 2-3 dilim ufalanmış ekmek içiyle birleştirin. Tam olarak karıştırıp salçanın soğumasını sağlayın.

3 yemek kaşığı biber salçasını ve 2 yemek kaşığı domates salçasını kızmış zeytinyağı ile birlikte salçalar kokusunu verene kadar kavurun.

Ceviz içi ve zeytinyağı ile süsleyerek servis edin.

Kavrulan salçaya arzu ettiğiniz ölçüde karabiber, pulbiber, tuz, kekik ve kimyon ekleyin. Takriben bir dakika zamanınca kavurmaya devam edin.

4 yemek kaşığı zeytinyağını tavada kızdırın. 

Sarımsakların kabuklarını soyup havanda dövün. Son olarak baharatlar ile kavurduğunuz salçaya sarımsakları ekleyin. Bir zaman daha kavurup ocaktan alın.

Acuka sofralarınızı lezzetlendirmek için hazır. Afiyet olsun.

 

Not: Tarifte kullanılan baharat oranları bireysel tercihlere göre az veya çok ölçüde kullanılabilmektedir. Acılı yahut bol baharatlı bir lezzet ortaya çıkarılabileceği gibi kahvaltı için bol cevizli, az acılı bir tarif daha ideal olabilir. 

Klasik salçalı, domatesli soslara alternatif olarak yemeklerde de kullanılabilen Acuka, hassaten bol baharatlı ve rahiyalı lezzetleri seven insanların çok hoşuna gidecektir. 

Servis İçin

Zeytinyağı

Ceviz içi

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Evde pizza yapımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?