Yüzde kist nasıl oluşur?

Yüzdeki kistlerin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgiler ve kistlerden kurtulma yolları...

 

Kist sözcüğü insanlarda genellikle kanser ya da tehlikeli bir hastalığın habercisi olarak algılanabilir. Oysa ki bu kistlerin pek çoğu da iyi huyludur. Bu iyi huylu kistler vücut kanallarının tıkanması sonucunda oluşur. Bu kistler 8 cm’den küçükse, büyümüyorsa ve sorun teşkil etmiyorsa uygun aralıklarla gözetim altında tutulabilir ve herhangi bir müdahale gerektirmeyebilir.

Kist, çoğu insanların hayatları boyunca bir ya da birkaç kez rastladığı bir sağlık sorunudur. İçi sıvı ya da hava dolu kapalı kabarcıklar benzeri kapsüllerdir. Kisti dokunun içinde, herhangi bir iç organda ve deride görebiliriz. Genellikle oluşma nedenleri alkol kullanımı, stres ,yorgunluk, uykusuzluk, genetik, enfeksiyon hastalıkları, düzensiz beslenme gibi faktörlerdir.

Kistlerin yüzde oluşma nedenleri nedir?

Yüzde oluşan kistler genellikle stres dolayısıyla baş gösterir. Yüzdeki kistlerin oluşumlarından sonra büyüyebilir ancak diğer organlara sıçramaz. İçi sıvı dolu olan bu kistler katı görünümde ve bazen büyük bazen de daha küçük olarak gözlenebilir.

Yüzdeki kistleri nasıl tedavi edebiliriz?

Yüzdeki kistler öncelikle ilaçla tedavi etmeye başlanır ancak çoğu hastada ilaçla tedavinin etkili olmadığı görülmüştür. Böyle durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulabilir.Bu kistleri uzman estetik cerrahları ağrısız ve acısız bir şekilde ameliyatla tedavi eder. Günümüzde hızlı gelişen yöntemler ile ameliyat sonrasında iz kalma gibi risklerde en aza indirilmiştir.

 

Ancak yüzde çıkan kistlerin ameliyat sonrasında yeniden çıkabilme ihtimali vardır.Buna neden olan bazı sebepler vardır.Böyle bir durumla yeniden karşılaşmak istemeyen hasta stresten uzak durmalı ,uyku düzenine dikkat edip sağlıklı gıdalar almalıdır. Ameliyat sonrası tedavi edilen kistin bakımı oldukça önem taşır.Müdahale edilen bölge temiz tutulmalı ve hekimin önerdiği yara iyileştirici krem ve merhemler kullanılmalıdır.Bu bakım süresinde bölgeye çıplak ele temas edilmemelidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yüzdeki kist nasıl tedavi edilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?