Hamile bir kadına nasıl özen gösterilir?

Hamilelik, bir kadının hayatının en heyecanlı dönemlerinden biri olabilir ama en rahat olmaktan hayli uzak. Hızla yükselen hormonlar,...

 

Hamilelik, bir kadının hayatının en heyecanlı dönemlerinden biri olabilir ama en rahat olmaktan hayli uzak. Hızla yükselen hormonlar, şişen ayaklar ve genel rahatsızlık hissi tümüyle gebeliğin genellikle kadınlar için zor bir zaman olduğu anlamına gelir. Eğer bebek taşıyan birinin partneri ya da arkadaşıysanız büyük olasılıkla yardım etmeye çalışıyor lakin nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sizin desteğinize sahip olduğunu göstermek, hamile bir kadına özen gösterme yolunda ilk adım.

Talimatlar

Onu doğum öncesi kontrollere götürmeyi teklif edin. Hamilelik 28. Haftasına gelene değin dört hafta içinde bir, 36. haftasına ulaşana kadar iki hafta içinde bir doğum öncesi kontrollere gitmelidir. Eğer aracınız var ise, onu muayeneye götürmeyi ve muayeneden almayı teklif edin.

Yorulunca uzanmasını sağlayın. Bir bebek ve fazla su taşımak, çok fazla yük demektir ve normalden daha çok ve sık yorgun hissedecektir. Kısa bir şekerleme yapmak onu şarj eder. Eğer başka çocukları da var ise, uzanabilmesi için onlarla ilgilenmeyi teklif edin.

Stabil işlerde ona yardım eden olun. Hamilelik ilerledikçe eskiden yaptığı rutin işlerin çoğunu yapmakta zorlanabilir. Ev işlerine, alışverişe veyahut çocukların bakımına yardım etmeyi önerin. Özel olarak doğuma yaklaştıkça fazladan yardıma minnettar olabilecektir.

Ona masaj yapın. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, yeni çalışmalar masajın hem anneye aynı zamanda doğmamış bebeğe faydalı olduğunu belirtiyor. Temel bir masaj bile rahatlamasına yardım eder. Fazla su nedeniyle bileklerin şişmesi hamilelik döneminde yaygındır, masaj da bu şişmelerin rahatlamasını sağlamaktadır. Bir tür masaj yaptırmadan önce doktorundan tavsiye almalı. Hamileliğinin ilk üç ayında, bu dönem bebeğimizin gelişimi için kritik olduğundan, çok masaj terapisti hamile kadına masaj yapmayacaktır.

 

Onunla bebekle ilgili olmayan zamanlar geçirin. Bebeğinin gelmesini beklerken kendisinin ihmal edildiğini hissedebilir. Onunla bebekten başka konularda konuşmak için ya da hamileliği ile ilgili olmayan şeyler yapmaya gitmek için zaman ayırın.

İpuçları & Uyarılar

Kendinizi ruh durumu değişikliklerine hazırlayın. Hamilelikteki hormonsal değişiklikler, bir kadının karakterinden değişik davranmasına neden olabilir. Eğer kızarsa veyahut üzülürse, kendinizi üzmemeye çalışın.

Kontrolü tümüyle elinize almaktan kaçının. Gebeliğin bir hastalık olmadığını ve hala bir çok şeyi kendisinin yapmak isteyeceğini unutmayın. Onun kendisini yük gibi hissedip mutsuz olmasını engellemek için bir şey yapmadan önce sürekli ona sorun.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Hamilelikte cilt nasıl korunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?