Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

            Diş çıkarırken yaşanan ağrıya bağlı olarak gece sık uyanmalar, uyku saatlerinin sapması ve uykuların kısalması görülebile...

 

Yeni doğmuş bir bebeklerde diş çıkarma evresi hem anneler aynı zamanda bebekler için ilk iki yılın en sancılı dönemidir dersek abartmış olmayız. 

            Diş çıkarırken yaşanan ağrıya bağlı olarak gece sık uyanmalar, uyku saatlerinin sapması ve uykuların kısalması görülebilen belirtilerdendir. 

            Büyümesi normal seyreden bebekler altıncı aydan başlayarak diş çıkarmaya başlarlar. İki yaşına kadar uzanan bu süreç hem anne aynı zamanda bebek için gayet zor atlatılır. Bütün sıkıntılarına karşın anne bu sürecin normal süreç olduğunu kabul etmeli ve ona göre davranmalıdır. Çünkü esasen bütün bu olanlar bebeğimizin sağlıklı halde büyümeye devam ettiğinin göstergesidir.

            Diş çıkarma zamanında görülebilen en bilinen belirtilerden biri de ishaldir. Bebeğimizin fazla tükürük üretmesi bağırsaklarının hızlı çalışmasına neden olur.

            Diş çıkarma devrinde kimi bebeklerde ateş görülmektedir. Bu belirti, annelerimizin en fazla korkuğu belirtidir. Ateş, diş belirtisi olabileceği gibi hastalık belirtisi de olabilir. Bu sebeple bebekte yüksek ateş görüldüğü zaman muhakkak doktora başvurulmalıdır. Yine böyle zamanlarda diş çıkmasına bağlı olarak diş eti kaşınmaları olur. Bebek de eline geçirmiş olduğu her şeyi ısırmak ister.

            Bebeğini yoğun olarak salya akıtıyorsa birkaç zaman geçtikçe diş kapıda demektir. Nerdeyse her bebek 2-3 aydan sonra salya akıtır. Salya miktarının yoğunlaştığı dönemler dişin geldiğine dair bir belirtidir. Diğer belirti çıkan dişin yüzeye tam olarak yaklaşmasıyla birlikte bebekte artan huysuzluk ve mızıldanmalardır. Çünkü bu dönem bebeğe ağrı vermektedir. Yine böyle anlarda salya fazlaca aktığı için çene bölümlerinde kızarıklıklar görülmektedir. Ayrıca bazen çatlaklara rastlanır. Böyle anlarda boğaz bölümünde biriken salyalar tıkanmalara ve öksürüğe neden olabilir.

 

            Annenin böyle zamanlarda karşılaşacağı diğer bir hal iştahsızlıktır. Ağrılı olan bu süreç zarfında bu hal normaldir.

            Bebeklerde, diş çıkarmadan önce bazı belirtiler gözlenmeye başlanır. Bazı bebeklerde belirtilerin birini, bazılarında birkaçını, bazılarındaysa tümünü gözlemlemek mümkündür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yoga ile doğumun faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?