Hamam böceklerinden nasıl kurtulunur?

Kirli yüzeylerden hamam böceklerinin vücutlarına bulaşan hastalık yapıcı etkenler, bu böceklerle kişilerin yaşam alanlarına ve besinl...

 

Karanlık bir odaya girip lambayı açtığımızda, yerde ya da duvarda küçük, siyah bir cisim hızlı bir biçimde hareket edip saklanıyorsa, büyük ihtimalle bir hamam böceği ile karşı karşıyayız demektir. Bu böceklerle karşılaşmamız bize huzursuz anlar yaşatır ve onlardan kurtulmanın yollarını ararız.

Kirli yüzeylerden hamam böceklerinin vücutlarına bulaşan hastalık yapıcı etkenler, bu böceklerle kişilerin yaşam alanlarına ve besinlerine taşınmaktadır. Özellikte açıkta kalan yiyeceklerle beslendikleri için, hastalık yapıcı etkenlerle beraber salya ve dışkılarını da yiyeceklerimize ve kaplarımıza bulaştırırlar. Bu nedenlerden ötürü bu istilacı haşerelerle mücadele etmemiz gerekmektedir.

Aldığımız bütün önlemlere karşın hamam böceklerine evimizde rastlarsak, piyasada satılan türlü ilaçlardan kullanmamız gerekmektedir. Yem, jel ve sprey gibi şekillerde satılan bu ilaçları kullanarak hamam böceklerinden kurtulabiliriz. Yem ve jeller hamam böceklerini kendine çekecek kokular salgılarlar ve böcekler bunları tükettiğinde ölürler. Sprey biçimindeki zehirleri ise böceklerin saklandıkları yere uygulamamız gerekmektedir. Yumurtadan yeni çıkacak hamam böceklerinden kurtulmak için bu uygulamanın 2 ay sonra tekrarlanması gerekmektedir. Hamam böceklerinin yuvalarına buhar makineleriyle, yüksek sıcaklıkta basınçlı buhar uygulanması da bu haşerelerden kurtulmamızı sağlayabilir.

 

Genel temizlik kurallarına dikkatli olunması evimizde hamam böceği görülme riskini azaltacaktır. Yere düşen ve dar yerlere kaçan yemek artıklarının temizlenmesi, yemek atıklarının ve çöplerin kapalı bir biçimde saklanması, bulaşıkların yemek artıklarından arındırılarak saklanması, gıdaların kapalı kaplarda saklanması, kirli bebek bezleri ve kirli çamaşırların uygun biçimde saklanması gibi önlemler evimizde bu haşerelerin görülme riskini hayli azaltacaktır. Kapı eşiklerine sabun ve biber yağı sürülmesi de hamam böceklerinin evimize girmesini engelleyecektir. Duvarlardaki ve ahşap yüzeylerdeki çatlaklar hamam böceklerinin barınması ve üremesi için münasip olduğundan, böyle yüzeylerdeki çatlaklar ve açıklıklar giderilmelidir. En önemli olanı de tuvalet ve banyo temizliğine çok dikkatli olunması gerekir.

Hamam böcekleri bir çok ortamda yaşayabilirler ve çoğunlukla nemli ve ılık ortamları tercih ederler. Sürü durumunda yaşamayı tercih eden bu böcekler, kısa zaman içinde çok hızlı halde çoğalabilirler. Açlığa ve susuzluğa hayli sağlam olan hamam böcekleri kafaları olmadan da uzun zaman yaşayabilirler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Emprenye nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?