Bitkisel yağların faydaları

Doğanın biz insanlara sonsuz nimet vardır. İçerisinde kimyevi bulunmayan çok maddeyi vücudumuzda kullanabilir. İlaç kullanmadan çokca...

 

Doğanın biz insanlara sonsuz nimet vardır. İçerisinde kimyevi bulunmayan çok maddeyi vücudumuzda kullanabilir. İlaç kullanmadan çokca bitkiden, çiçekten kendimize şifa yaratabiliriz. Benzer biçimde yaşla birlikte cildimizde oluşan çok hastalık ve soruna doğada bulunan bitkilerden yapabileceğimiz yağlarla çözüm bulabiliriz. Önemli olan problemi çözmek için doğru yağı kullanmak. Peki doğadan rahat bir şekilde elde edebileceğimiz bitkisel yağların yararları nelerdir?

Adaçayı yağını soğuk algınlığı grip gibi hastalıklarda, mide rahatsızlıklarında 3 damla içebileceğiniz gibi ciltteki yaraların üstüne direkt sürebilirsiniz. Ek olarak cildi temizleme, nemlendirme gibi işlevleri de bulunur.

Cildiniz için doğal temizleyici arıyorsanız fesleğen yağını denemelisiniz. fesleğen yağı tonik görevi görür. Arı sokması sonucu cildinizde şişlikler oluştuysa bunlara iyi gelir. Selülitleri azaltır.

Kuru bir cildiniz var ise ceviz yağını da nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ek olarak iyi bir bronzlaştırıcıdır.

Eğer cildinizde çok sivilce var ise kayısı yağını kullanabilirsiniz. Kayısı yağı iyi bir cilt temizleyicidir. Sivilceleri azaltıcı özelliği vardır.

Balık yağının yararlı olduğu bilinmektedir. Bu yağlardan birisi de alabalık yağıdır. Eğer romatizmal ağrılarınız veyahut bel fıtığınız var ise bu yağı o kısma masaj yaparak sürebilirsiniz. Ayrıcı iyi bir kas gevşetici ve kireçlenme ilacıdır.

 

Yüzünüzdeki siyah noktalardan rahatsız oluyorsanız limon yağını muhakkak bir pamuk kullanarak yüzünüze uygulamalısınız.

Buğday yağını ciltteki yanık sorunları için kullabilirsiniz. Türlü sebeplerle oluşmuş yanıkların üstüne bu yağı sürebilirsiniz. Ek olarak selülitler içerisinde buğday yağını kullanabilirsiniz. Buğday yağı iyi bir hücre yenileyici olduğundan cildinizdeki kırışıklıkların üstüne sürebilirsiniz.

Acı badem yağı çok yerde pratik bir biçimde bulabileceğimiz bir yağ. Eğer cildinizde güneşten ötürü yanıklar ve izler oluştuysa acı badem yağın kullanabilirsiniz. Ayrıcı cildiniz çok kuruysa ve çatlaklar var ise acı badem yağı gelir.

Cildinizin daha parlak görünmesini istiyor iseniz keten yağını kullanabilirsiniz.

Cildinizi sıkılaştırmak ve gözeneklerinizi kapatmak istiyor iseniz muhakkak çilek yağını kullanmalısınız. Cildi yenileyerek cilde tazelik kazandırır, cildi canlandırır.

Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz muhakkak avokado yağını kullanmalısınız. Avokado yağı iyi bir cilt nemlendiricidir. Cildinizi yumuşatır. Ek olarak bacaklarınızda selülitler oluştuysa bu yağ ile o bölümlere masaj yapabilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Limon yağı cilde nasıl sürülür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?