Saksıda maydanoz nasıl yetiştirilir?

Maydonoz nemli ve ılıman iklim bitkisidir. Toprak istekleri yönünden da çok seçici olmayıp, ağır olmayan ve besin maddelerince zengin...

 

Yetiştiriciliği M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanan maydonoz bir Akdeniz bitkisi olup türkiyede her mevsim üretimi ve tüketimi yapılabilen bir sebzedir. Vitamin C açısından zengin olması onu daha da yararlı hale getirir, tadı ve kokusu onu salatalarda vazgeçilmeyen kılar. Sene süresince üretimi gerçekleştirilebilen maydonoz ülkemiz için de iyi bir iktisadi değerdir. Yalnızca açık alanlarda değil, şehirlerde, evlerin balkonlarındaki saksılar içinde dahi kolay bir şekilde yetiştirilebilir.

Maydonoz nemli ve ılıman iklim bitkisidir. Toprak istekleri yönünden da çok seçici olmayıp, ağır olmayan ve besin maddelerince zengin tüm topraklarda yetişebilir. Saksıda yetiştirilmek istenen maydonoz hassaten ocak ve eylül ayları arasında yetiştirilebilir. İlkbahar ve yaz ayları seçilirse balkonlar mekan olarak, diğer mevsimlerde ise evin içerisi yani kapalı bir alan mekan olarak belirlenmelidir.

Ortam sıcaklığının 20 derece etrafında olması uygun olur. Saksı toprağının hazırlanması sırasında bu toprağın kestane gübresi veyahut hayvan gübresi ile zenginleştirilmiş olması önemlidir. Tohumların ekilmesinden takriben bir hafta önceleri havalandırılmaya başlanan toprak dikime hazır olabilecektir.

Nasıl Ekilir?

Ekim için toprak saksıya doldurulduktan sonra maydonoz tohumları toprağa serpilir. Bunun sonrasında tohumların üstü ince bir toprak tabakasıyla kapatılır. Bu toprağın üstüne hafifçe bastırılarak boşlukların kapanması ve tohumların sabitlenmesi sağlanmaktadır. Bu işlem de halledildikten sonra bitkiye can suyu adı verilen ilk su verilir. Bu suyun çok fazla olmamasına ve tohumlar üstündeki toprak tabakasını inceltmemesine özen gösterilmelidir. Ekimden sonra gübre kullanılabilmektedir fakat gübrenin temiz olduğundan, hastalık ve hastalık yapıcı zararlılardan arındırılmış olduğundan emin olunmalıdır.

 

Sulama Nasıl Yapılır?

Ekim tamamlanınca bitkinin düzenli sulama, bakım gibi işlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Maydonoz nemli ortamları sevdiği için toprağının nemini sağlamak amaçlı suyu gerektiği miktarda yağmurlama tekniği ile kesinlikle verilmelidir. Yapraklarda sararma ya da ufalma gözleniyorsa bu bitkinin yeteri kadar sulanmadığını göstermektedir. Sulama ve verim, çok fazla abartılmadığı durumda doğru orantılıdır. Maydonoz averaj 1 ay içinde yetişir. Dolayısyla bitki toplanırken uç taraflardan kesilerek bakımı yapılmalıdır. On gün içerisinde bir toplanmasında yarar vardır, tersi durumunda yapraklarda kartlaşma görülebilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Pamuk ne zaman toplanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?