Süzme yoğurt nasıl saklanır?

Bekleyen yoğurdun suyu iyi bir biçimde süzüldükten sonra artık süzme yoğurt hazır durumuna gelir. Bu yoğurt evde yapıldıysa daha ardı...

 

Mutfaklarda maksimum kullanılan yiyeceklerden bir tanesi hiç şüphesiz ki süzme yoğurttur. Yemeklerde, günlük kullanımda ve tatlılarda kullanılan bu yoğurdu klasik yoğurtlardan ayıran en büyük şey ise kıvamıdır.

Bekleyen yoğurdun suyu iyi bir biçimde süzüldükten sonra artık süzme yoğurt hazır durumuna gelir. Bu yoğurt evde yapıldıysa daha ardından ağzı kapaklı saklama kaplarının içine koyulmalıdır. İçinden kullanılacak kadarı alınan süzme yoğurdun kapağı kapatılmalı ve daha devamında da yine kapağı kapalı bir biçimde buzdolabına koyulmalıdır. Evde bu biçimde bir yoğurt yapılmak isteniyor fakat yoğurt çok ekşi olduğundan dolayı ekşiliğin nasıl giderileceği bilinmiyorsa bunu yapmak için 1 kilo yoğurt içine 1tatlı kaşığı toz şeker ve çok az ölçüde su ilave edilip güzelce karıştırılmalıdır. Sonra yoğurdun tadında yer eden ekşilik ortadan kalkacaktır. Bu işlemlerin sonrasında yine yoğurt süzme işlemine devam edilir. Suyu güzelce süzülecek süzme yoğurdun hızlı biçimde tüketilmesi, sağlıklı olmak açısından da en uygunu olabilecektir.

Genelde süzme yoğurt yurtdışında çok fazla kullanılsa da türkiyede yeni yeni kullanımı artan yiyeceklerden bir tanesidir. Fakat bir çok kişi bu yoğurdu aldıktan sonra yanlış halde sakladığından ötürü bu yoğurt bozuluyor. Klasik yoğurttan en büyük farkı, süzme yoğurdun çok çok katı olmasıdır. Suyu nerdeyse sıfıra yakın olan bu yoğurdu illa ki hazır almak gerekmez. Evde bulunan yoğurt artık kullanılmıyorsa ve ekşimeye başladıysa içinde yer alan su süzdürülerek süzme yoğurt yapılabilecektir. İnce bir tülbentin içinde koyulan yoğurdun ağzı bağlandıktan sonra bir gece altına bir kap koyularak bekletilmelidir.

 

Süt ürünlerinin mümkün olduğu kadar taze bir biçimde tüketilmesi gerekir. Buna istinaden fakat kullanılacak kadarı alınmalı ve hiç vakit kaybetmeden kullanılmalıdır. Süzme yoğurt satın alındıktan yahut evde yapıldıktan sonra en kısa bir zaman içinde buzdolabına yerleştirilmelidir. Buzdolabının kapısı devamlı açıldığından, içerideki havada değişimler ortaya çıkar. Özel olarak ta kapak kısmı ve rafların kapağa yakın olan bölgeleri sürekli bir şekilde sıcaklığa maruz kalır. Dolaylı olarak süzme yoğurdun bu bölümlere yerleştirilmemesi gerekmektedir. Süzme yoğurdun saklanabileceği en iyi alan, buzdolabın ana raflarının iç kısmı olabilecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Baş ağrısına ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?