Yeşil mercimeğin faydaları

Mercimeği dolabımızda uzun zaman saklayabiliriz. Bunun yanı sıra haşlamak suretiyle uzun zaman bekletip pişirebilirizme imkanımız da ...

 

Seve seve tükettiğimiz, mutfağımızdan eksik olmayan, sofralarımızı süsleyen baklagillerden lezzetli besindir yeşil mercimek. Kurak iklimi seven bu bitkinin Anavatanı Orta Asya’dır. Yeşil mercimek, kırmızı mercimek, sultan mercimek gibi çeşitleri olan bu lezzetli bitkinin lezzetinin yanında çok fazla yararı da vardır.

Mercimeği dolabımızda uzun zaman saklayabiliriz. Bunun yanı sıra haşlamak suretiyle uzun zaman bekletip pişirebilirizme imkanımız da vardır. Mercimeğin yararlarından tam olarak faydalanabilmemiz için besin değerini koruyarak pişirmemiz gerekmektedir. Yeşil mercimeğin pişirmenin en iyi yöntemi mercimekleri tam olarak yıkadıktan sonra bir iki gün suda bekletip, daha sonrasında düdüklü tencerede pişirmektir. Pişirirken kuru soğan, biber dilimleri de eklemeyi unutmayın.

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır.

Kolesterolü düşürür.

Kas ağrılarının giderilmesine yardım eden olur.

Bolca karbonhidrat içermektedir bu yönüyle hayli besleyicidir, daha güzeli ise doyurucu olmasına karşı kilo aldırmaz. Bunun nedeni glisemik endeksinin düşük olmasıdır. Bu özelliğiyle diyetisyenlerin maksimum tavsiye ettikleri besinlerin başında gelir.

Kansızlığa karşı birebirdir.

Bağırsakları çalıştırarak vücudumuzdaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Kan akışını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

A, B1,B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olan bu bitki, bolca kalsiyum, potasyum, demir, kükürt, fosfor, klor, çinko, iyot, bakır, karbonhidrat içermektedir.

 

Vücudumuza enerji, güç ve zindelik kazandırır. Çünkü besin değeri hayli yüksektir.

Gözler için yararlıdır.

Yorgunluğu giderir.

Yeşil mercimek iyi bir folik asit deposudur. Hamilelik zamanında, osteoporozda, kalp hastalıklarında diyabette ve kanserde çok yararlıdır.

Anne sütünün artmasını sağlamaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarına hayli iyi gelir.

Şeker hastalığını önleyici etkiye sahiptir.

Kabızlığın giderilmesine yardımcıdır.

​Görüldüğü üzere yeşil mercimeğin yararları saymakla bitmiyor. Sağlığımıza yararının yanında kilo sorunu yaşayan kimseler için ve hamile kadınlar için maksimum kullanılması gerekli olan besindir.

YEŞİL MERCİMEĞİN Faydaları:

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şeftali reçeli nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?