Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğunun diğer bir tedavi yöntemi de gözyaşı kanalı tıkacıdır. Bu tedavi yönteminde gözyaşının burna doğru akmasına yardım ede...

 

Gözyaşı, sağlıklı gözün olmazsa olmazıdır. Gözün nemli kalmasını sağlayarak göz kırpma hareketini kolaylaştıran gözyaşı, benzer zamanda gözün mikrobik öğelerden temizlenmesine katkı sağlamaktadır. Gözyaşının yeteri kadar üretilememesi halinde ise göz kuruluğu hastalığı meydana gelir 

Lens kullanımı esnasında zorlanma ve batma hissi

Çapak ve sümüksü, genel olarak ipliksi birikintiler

Gözlerde batma hissi

Sulanma

Kaşıntı

Gözlerde yanma

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Göz kuruluğunun diğer bir tedavi yöntemi de gözyaşı kanalı tıkacıdır. Bu tedavi yönteminde gözyaşının burna doğru akmasına yardım eden kanal doktor tarafından bir tıkaç ile geçici veya kalıcı olarak kapatılır. Bu kapatma işlemi nihayetinde, gözyaşı burna akamaz ve göz yüzeyinde daha çok ölçüde kalır. Bunun sayesinde göz daha uzun zaman nemli kalabilir.

Göz kuruluğu devamlı suni gözyaşı damlaları kullanılarak tedavi edilir. Suni gözyaşı damlaları, gözün yapısına zarar vermeyecek içeriklerden meydana getirilmiş ve gözyaşının görevini gerçekleştiren harici ilaçlardır. Suni gözyaşı damlaları doktorlar tarafından verilebilir. Buna ek olarak eczacıya danışarak da alınır. Lakin bir alerjen durumun varlığı biliniyorsa, doktora danışmadan suni gözyaşı damlası kullanılmamalıdır. Suni gözyaşı damlaları, göz kuruluğunun haline göre saatte birkaç kez yahut gün içinde birkaç kez olmak üzere türlü sıklıklarda kullanılabilmektedir.

 

Göz kuruluğu bu iki temel tedavi yöntemi dışında türlü yöntemler ile daha aza indirgenebilir. Bunlardan en önemli olanı bulunulan ortamın havasının nemli tutulmasıdır. Diğer metod ise takviye Omega-3 almaktadır. Omega-3'ün gözler üstünde pozitif etkileri olduğu bilinir. Ek olarak hava şartları da göz kuruluğu üstünde ciddi etkilemektedir yaratabilir. Bilhassa rüzgarlı havalardan kaçınmak önemlidir.

Göz kuruluğu, en basit tanımı ile gözyaşı üretim miktarının veyahut üretilen gözyaşının kalitesinin düşmesi anlamına gelir. Sürekli ilerleyen yaş ile beraber meydana gelen bir sağlık sorunudur. Bu nedenden dolayı ileri yaştaki kimselerde göz kuruluğu ile karşılaşılma ihtimali daha yüksektir. Bunun yanı sıra türlü hastalıkların varlığında ve türlü ilaçların kullanımında da meydana gelebilir. Bu hastalıklar ve ilaçlar kimseden kişiye farklılık gösterebilir. Ek olarak menopoz dönemindeki kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinir. 

Göz kuruluğunun belirtileri şu şekildedir;

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Üre yüksekliği nasıl anlaşılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?