Ağda sonrası sivilce nasıl geçer?

Ağda esnasında ve devamında oluşan sivilce ve kızarıklıkların geçmesi için ağda yapılmış olan bölgenin ayrıntılı olarak temizlenmeli ...

 

Ağda sonrası vücutta oluşan sivilceler ve kızarıklıklar hem görüntü olarak rahatsız edici aynı zamanda cildimizde yanmaya neden olup kalıcı olabilmekte. Genellikle bacak kısmında veya yüzde görülebilen bu kızarıklık ve sivilceleri önlemenin yolları bulunur, ek olarak var olan sivilceye dönüşmüş olan kızarıklarda evde uygulanabilecek basit metodlar ile beraber azaltılabilir.

Ağda esnasında ve devamında oluşan sivilce ve kızarıklıkların geçmesi için ağda yapılmış olan bölgenin ayrıntılı olarak temizlenmeli ve oluşan kızarıklıklarla mutlaka oynanmamalı. Ağdadan asgari 3 gün sonra başlamak suretiyle sürekli olarak vücut keselenmeli ve  sivilce oluşumu en aza indirgenebilmelidir. Ama keseleme işlemlerinde yüz kısmında oluşan kızarıklar için yüz kesesi kullanmak yüzü tahriş etmemek adına önemli. Kesenin sonrasında vücudumuzu yoğun bir nemlendiriciyle nemlendirmeli çünkü kızarıklık ve sivilcelerin oluşmasında en ehemmiyetli etkenlerden birisi de ağda yapılmış olan bölgenin nemini kaybetmesidir. Ağda ardından çok önemli şey vücudumuzun nefes almasıdır. O yüzden ağda devamında dar kıyafetler giyinmekten kaçınılmalı.

Ağda sonrası vücutta oluşan sivilcelerin çok nedeni olması ile beraber kısaca bu sebeplere değinecek olursak; ağdanın ciltle yüksek sıcaklıkta temas etmesi, kalitesiz ağda kullanımı, cildin nemini kaybetmesi, ağda bandını çekerken yapılmış olan hatalar, ağda yapılmış olan bölgenin çok terlemesi, ağda sonrası bakım yapmamak ve cildimizden kaynaklanan sorunlar bu sebeplerin arasında.

 

Ağda sonrası oluşan sivilceleriniz geçmiyorsa ve cilt problemlerine neden oluyorsa, en önemli olanı de vücutta yayılıyorsa bir cilt doktoruna görünmekte yarar var. Cilt tipinden kaynaklanan farklılıklar yüzünden yapılmış olan uygulamaların vücudumuza zarar verebileceği unutulmamalı. 

Oluşan sivilceleri aza indirgemek ve engellemek  için ağdanın yapıldığı günden başlayarak başlamak suretiyle hafta içinde 2 veya 3 gün deniz tuzu ile vücudumuza peeling yapmak ağda sonrasındaki oluşan lekeler için en iyi yöntemlerden birisi. Deniz tuzu yerine kahve ve karbonattan oluşan bir karışım da peeling yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Peeling vücudumuza dairesel hareketler yapılarak teni tahriş etmeyecek biçimde uygulandığı sürece vücudumuzdaki ölü deriyi atar ve sivilce oluşumunu engeller. Peeling sırasında vücutta hafif yanma hissedilebilir, ama durulama ve duş sonrası yoğun nemlendirmeyle bu sızlama geçecek. Düzenli uygulama ardından vücudumuzdaki kızarıklıklardaki azalma da gözle görülecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan El bakımında hangi yağlar kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?