Anasonun saça faydaları nelerdir?

Hafta içinde bir kez ve düzenli biçimde kullanılan bu maske saçlara canlılık ve parlaklık katmasının yanında saçı güçlendireceği için...

 

Anason bitkisinin tohumlarından elde edilen anason yağı saç bakımında kullanılmaktadır. Uçucu ve benzer zamanda güzel kokulu olan bu yağ aromatik bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile yatıştırır, sakinleştirir ve kasları gevşetir. Buna ek olarak antimikrabiyal olması dolaylı olarak mantar ve bakterilere karşı son derece etkili olmaktadır.

Hafta içinde bir kez ve düzenli biçimde kullanılan bu maske saçlara canlılık ve parlaklık katmasının yanında saçı güçlendireceği için dökülmeleri de durdurmaya yardım eden olabilecektir.

Bitlerin Temizlenmesi İçin Anason Kullanımı

İlk uygulamada bitler çok kolay temizlenmeyebilir. Uygulanan bu ürün tümüyle doğal olduğundan ötürü bit problemi çözümlenene kadar benzer uygulama tekrarlanabilir.

Sürenin bitmesinden sonra saç şampuanlanır.

Uygulama sırasında masaj yapılmış olması tavsiye edilir.

Yağ karışımı saç derisinde yirmi dakika kadar bekletilir.

1 tatlı kaşığı anason yağı 1 tatlı kaşığı badem yağıyla güzelce karıştırılır.

Daha sonrasında sık dişli bir tarakla saç yağlı haldeyken nazik hareketler ile taranır.

Elde edilen karışım parmak kullanılarak saç diplerine uygulanmaktadır.

Saçın Parlaması İçin Anason Kullanımı

Elde edilen karışım bir kapta hafif ısıtılır.

Parmaklar kullanılarak saç diplerinden başlanarak yağ karışımı saça uygulanmaktadır.

1 tatlı kaşığı anason yağı 1 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırılır. Zeytinyağının faydalı etkileri anason yağının pozitif etkileriyle birleşince saç üstünde hızlı etki yelpazesi oluşur.

 

Bu yağ karışımı saçta yarım saat kadar bekletilir.

Her şeyden önce saç diplerinden başlanan işlem basamağı saç uçlarında son bulur.

Sürenin bitmesinden sonra saçlar çok sıcak olmayan su ile ve şampuanla yıkanır. Lakin bu noktada fazla şampuan kullanımı zararlıdır. Bu nedenden dolayı aşırı kullanımdan kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca bazı saç bakım uzmanları kimyevi içerdiği gerekçesiyle şampunların yoğun halde kullanılmalarından ziyade sulandırılmak yoluyla seyreltilmeleri, bu biçimde kullanılmalarını tavsiye eder.

Anason tohumlarınden elde edilen yağ, saç köklerini güçlendirme özelliğine sahiptir. Özel olarak ekim ve şubat ayları arasında havanın da etkisiyle ağırlaşan saçlar anason yağıyla hafifleşir, üstündeki yoğun ağırlığı kolay bir şekilde atar. Anason yağı saç derisine belli sebeplerle yerleşmiş bitlerin temizlenmesinde de etkili doğal üründür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Zayıf saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?