Tapuda ipotek nasıl öğrenilir?

Taşınmaz üstünde ipotek olup olmadığı elinizdeki tapu senedinden anlaşılmaz çünkü bu evrakta bir ipotek bölümü bulunmamaktadır. O ned...

 

Konut alım- satımlarında sıkça duyğumuz bir kavramdır İpotek. Peki ipotek nedir? İpotekler genel olarak finans kurumlarınca taşınmaz üstüne tesis edilir. Gayesi kullandırılmış bir kredinin veyahut ilerde doğma olasılığı olan bir borcun teminatını oluşturmaktır. İşte taşınmazın bi taraf lehine kısıtlanması haline ipotek denir. Borçlu borcunun tamamını ödemeden ipoteğin kaldırılmasını isteyemez, alacaklı da eğer alacağını tahsil edemezse ipotek koyduğu taşınmazın satılmasını sağlayarak alacağını tahsil eder.

Taşınmaz üstünde ipotek olup olmadığı elinizdeki tapu senedinden anlaşılmaz çünkü bu evrakta bir ipotek bölümü bulunmamaktadır. O nedenden dolayı ipotek durumunu ilgili tapu dairesine başvurarak kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Eğer bir konut kredisi bahsi geçen ise banka size matbu bir evrak olan takyidat dilekçesi vermektedir. Bu dilekçeyi tapu memuruna verdiğinizde bilgiler yazılı olarak size verilir.

İpotek durumunu öğrenmek istediğiniz taşınmaza ait tapu senedi fotokopisi ile tapu dairesine gidip Tapu Kütüğü Defterine bakarak ipoteği öğrenebilirsiniz. Bu defteri kullanarak taşınmaz hakkında daha birçok bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Tapudaki ipotek kısıtının bilinmesi bilhassa emlakçılar açısından çok büyük önem arz etmektedir. Müşteri ile alım- satım pazarlığını bitirdikten sonra satış safhasında bu tür bir kısıtın çıkması çok can sıkıcı olabilimektedir. Yapılmış olan geliştirmeler nihayetinde taşınmaz üstünde bulunan kısıtları artık internet aracılığıyla de görüntüleyebilmektesiniz. Bu hem bireyler için aynı zamanda emlak sektörü çalışanları için çok büyük kolaylıklar sağlar.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Vergi borcu nasıl öğrenilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?