Kredili ev nasıl satılır?

İpotekli eve alıcı bulmakta zor olabilir. Bu halde da satıcı borcu olan bankayla görüşüp kredi alabilir. Tabi ki alacağı kredi tüketi...

 

Kredi ile alınmış evler, satılmak istenildiği süreçte borcu bitmemiş olsa bile satılabiliyor. Satma kararını verince yapacağınız ilk şey konut kredisi aldığınız yani borcunuz olan banka yetkilileri ile görüşmek. Neden derseniz esasen borcun son taksiti bitene kadar ev asıl sahibinin değil, bankanındır. Çünkü borç bitene kadar ev banka tarafından ipoteklidir. Buna istinaden evi satmak istediğiniz kişiler nakit parayla satın alacaksa yahut nakit parası var ise bankaya gittikçe, kalan borçları kapatması ve satış işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

İpotekli eve alıcı bulmakta zor olabilir. Bu halde da satıcı borcu olan bankayla görüşüp kredi alabilir. Tabi ki alacağı kredi tüketici kredisi kapsamına girecektir. Satıcı aldığı kredi ile konut kredisi borcunu ödeyip ipoteği kaldırabilir. Daha sonrasında ise alıcı bulmak kolaylaşabilir. Ama alınan kredi tüketici kredisi kapsamına da gireceği için konut kredisi ile benzer faiz oranında olmayacaktır. Ayrıca daha hem daha yüksek faiz oranında olacak aynı zamanda K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerinden muaf olmayacaktır.

Kredi borcu bulunan evin satılması konusunda alıcı ve satıcının kredi kullanılan kuruluşa durumu açıklama durumu esasen satış işlemine yön vermektedir. Pek tabi ki şöyle bir olasılıkta var önceki krediyi veren kuruluş eski krediyi kapatmak suretiyle, alıcıya yeni kredi verebilir. Bu halde da karşı karşıya kalınacak hal eski krediyle yeni kredinin faiz oranlarının eskisinin aynısı olmayacağıdır.

 

Kredi borcu bitmemiş evi satarken yapılabilecek yöntemlerden biri, konutu satın almaya talipli kişinin yani alıcının nakit ödemeyle alması. Çünkü bu biçimde kredi kullanılan evin borcu kapatılır ipotek kalkar ve ev kolaylıkla alıcıya geçmektedir. Fakat böyle bir hal karşısında hatırlatılması gerekli olan husus, erken ödeme cezasının ödenmesi gerekliliğidir. Benzer zamanda konut kredisi ile alınmış eve banka, kullanılan kredinin tutarı kadar birinci dereceden ipotek koyarken, ipotekli evi satın almak isteyen alıcıda da çektiği kredi karşılığında eve ikinci dereceden ipotek koyar. İpotekli evin kredisini X bankasından alırsanız, ikinci ipotek kredi başvurusunu X veyahut Y bankasına yapabilirsiniz. Alıcının talep ettiği krediye onay verirse Y bankası, X bankasıyla görüşürerek satıcıya nakit paraya karşılığında bloke çek verebilir ve bu halde tapuda konuta 2. dereceden ipotek konulmasını sağlanabilir. Alım ve satım işlemleri gerçekleştikten sonra konut üstündeki 2. ipotek, 1. ipoteğin yerini alır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İnşaat nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?