Soya fasulyesinin cilde faydaları nelerdir?

Bir tencere içine 2 bardak su koyulur ve kaynatılır. Su kaynamadan az önce 1 kâse soya fasulyesi tencereye eklenir. Kısık ateşte takr...

 

Baklagiller ailesinden olan soya fasulyesi, sağlığa mucizevi etkileri olan yararlı bitkidir. Cilt sağlığı üstünde de çok güçlü etkileri vardır. Soya fasulyesi benzer zamanda cilt bakım maskesi olarak kullanılacak doğal üründür.

Soya fasulyesinin cilde faydaları

Güneş ışınlarının cildimizde bıraktığı kahverengi lekeleri azaltıcı etkisi vardır.

Cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır ve cildin yaşlanmasını önlemektedir.

Zengin vitamin ve mineral içeriği vesilesiyle cildi korur.

Protein ve antioksidan etkisi sebebiyle uzun zamandır cilt bakımında kullanılan gıdadır.

Yaşlanmadan ötürü meydana gelen kırışıklık ve lekeleri hafifletici etkidedir.

Cilt lekeleri için soya fasulyesi maskesi tarifi

Bir tencere içine 2 bardak su koyulur ve kaynatılır. Su kaynamadan az önce 1 kâse soya fasulyesi tencereye eklenir. Kısık ateşte takriben 10–15 dakika kadar kaynatılır. Tenceredeki suyun rengi kırmızıya dönünce tencereye biraz soguk su eklemek suretiyle karışım ocaktan alınır. Karışım pamukla cilde sürülerek uygulanabilir. Karışım bir sprey şişesine doldurularak gün içerisinde birkaç kez cilde daha kolay bir biçimde uygulanması sağlanabilir. Yara ve güneş izleri, cilt lekeleri üstünde gayet etkili bir maskedir.

Cildi sıkılaştırması için soya fasulyesi peyniri tarifi

600 gr kadar soya fasulyesi, 4 litre su içine geceden ıslatmaya bırakılır. Sabaha kadar ıslanan soya fasulyesini blenderden geçirilir. Daha sonra elde edilen karışım bir tülbent ile süzülür. Süzme sonrasında soya sütü elde edilmiştir. Ortaya çıkan soya sütü bir tencerede ısıtılır. Isınırken içine 1 tatlı kaşığı tuz konulur. Tuz eridikten sonra içine 1 adet limonun suyu sıkılıp ilave edilir. Limon suyunu ekledikten sonra ocağın altı kapatılır ve karışım tekrar tülbent ile süzülür. 15 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi nihayetinde soya peyniri tüketime kullanıma hazır duruma gelecektir. Elde edilen bu peynir cilt etkilerinin yanında ek olarak çok güçlü vitamin ve mineral içeriği olan besleyici bir peynirdir. Buzdolabında saklayarak her gün tüketilebilir. Cildi gerginleştiren, kırışıklıkları önleyen ve cildi sıkılaştıran etkileri olan bir peynirdir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çitlembiğin cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?