İpotekli ev nasıl satılır?

Bankalardan konut kredisi kullanılarak ev alındığı zaman bankalar alınan eve ipotek tesis ederler. Kullanılan kredinin miktarına göre...

 

Bankalardan konut kredisi kullanılarak ev alındığı zaman bankalar alınan eve ipotek tesis ederler. Kullanılan kredinin miktarına göre belirlenen ipotek bedeli ile banka vermiş olduğu borcun geri alınmasını garanti altına almış olur. Bundan hariç banka haricindeki borç alımlarında ve ticari faaliyetlerde de ev teminat olarak gösterilip ipotek tesis edilebilmektedir. İpotekli bir evin sahibi tarafından satılabilmesi içinse bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpoteği kaldırabilmek için ev sahibi bankaya kalan borcunu kapatmak için yeni kredi kullanabilir. Lakin bu halde kullanılacak olan kredinin faiz oranları konut kredisine göre daha yüksek olacak ve KKDF ve BSMV de bu kredide ek olarak hesaplanarak maliyeti yükseltecektir.

İpotekli evin satışında diğer bir yöntem de bankanın arada çıkartılmasıdır. Bu halde alıcı evin bedeli ile satıcının bankaya kalan borcunun farkını satıcıya öder ve kalan krediyi üstlenir. Bu halde tapuda “Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi” düzenlenir fakat kredi veren kuruluşun satıştan haberi olmaması için evin devri yapılmaz. Ama bu hal her iki taraf yönünden de bazı risler taşır.

İpotekli evin satılabilmesi için hepsinden önce evin üstündeki ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Eğer ev peşin olarak satılacaksa alınan para ile bankaya olan borç kapatılır ve ipotek kaldırılır. Bu halde banka tarafından insandan erken kapatma bedeli alınır.

 

Alıcının evi ipoteği ile satın almayı kabul etmesi halinde ise satıcının var olan kredisini kapatmadan evin satılması mümkündür. Bu halde ilgili tapu dairesi ipoteği tesis eden bankayı haberdar eder ve satış gerçekleşir. Satıcının kullandığı kredi ise konut kredisi özelliğini kaybeder. Bu halde kalan bakiye için ihtiyaç kredisi gibi KKDF ve BSMV hesaplaması yapılmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Aile konutu şerhi nasıl konulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?