Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

 Arsa ve arazi alır iken her şeyden önce imar planının sizin için münasip olup olmadığını araştırmanız gerekir. Alacağınız arsa üst ö...

 

Yatırım veyahut inşaat yapılandırma amaçlı birçok kimse arsa yahut arazi satın almak istemektedir. Lakin hangi arsa yahut araziyi alacakları konusunda büyük soru işaretleri vardır. Etrafındaki şahısların tavsiyeleri üstüne arsa veyahut arazi almak çok akıl karı değildir. Arsa veyahut arazi alır iken dikkat göstermeniz gerekli olan bazı hususlar vardır. Bu yazımızı okuduktan sonra arsa veya arazi alır iken kendi fikirlerinizle kararınızı verebilirsiniz. 

İmar Planı

 Arsa ve arazi alır iken her şeyden önce imar planının sizin için münasip olup olmadığını araştırmanız gerekir. Alacağınız arsa üst ölçekli yapılmış olan planlara münasip olup olmadığına bakınız. Sizin planladığınız konut vb. yapılar için uygunluğu önemli kabul edilen bir kriterdir. Dere, göl ve deniz yakınlarında bulunan arsalar için özel olarak bir araştırma yapmanızda yarar vardır. Çünkü bu arsalarda plan notlarında özel şartlar yer alır. Bu şartlarla arsanın konut yapma izni olmayabilir. Arsaya ait mülkiyet işli imar planı örneğini alarak imar kanunun 16. ve 18. maddelerine uygunluğunu kontrol ediniz. Son olarak güncel imar durumu belgesi almanız sizin için daha güvenli olabilecektir. Bu belgeyi arsa sahibinin başvurusu ile temin edebilirsiniz.

Emlak Vergisi ve Şerh Sorgulama

Bu bilgiler ışığında almak istediğiniz arsayı değerlendirebilirsiniz. Daha çok bilgi almak için bağlı bulunduğunuz kaymakamlık ya da Tapu-Kadastro Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 Bağlı bulunan belediyeye gittikçe satın alınmak istenen toprak üstünde emlak borcu,tapuya ait haciz ve şerh konulup konulmadığını kontrol etmenizde yarar vardır.

Hepsinden önce arsa ve arazinin değişik şeyler olduğunu bilmeniz gerekir. Arazi, imarı olmayan ham toprak parçalarına verilen isimdir. Genelde tarım için kullanılan toprak parçaları arazi olarak isimlendirilir. Arsa ise sınırları içerisinde olduğu belediye tarafından imar verilen yapılandırabilen toprak parçalarıdır. Konut yapımı için münasip alanlar genelde arsalardır. Şimdi arsa veya arazi alır iken dikkatmeniz gerekli olan hususları maddeler durumunda açıklayalım.

Hisse Durumu

 Arsa veyahut arazinin hisse payından satın almış olmasına karşın toprağın tamamını sahiplnem durumlarıyla çokca anlaşmazlık çıkmaktadır. Bu hali önceleri netleştirmek sizin yararınıza olabilecektir. Devlete ait olmayan tüm topraklar Tapu Kütüğüne bağlı işlem görmektedir. Tapusu olmayan bir arsa satın almak ister iseniz toprağın yalnızca kullanım hakkını almış olursunuz ve bu mutlak bir hak değildir. Şu nedenle tapusu olmayan arsa ve arazileri satın almamanızı öneririz.

Konum Kontrol

 Arsa ve arazi alımlarında satın alınan yer ile gösterilen yerin benzer olmaması durumları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu sıkıntının önüne geçmek için satın almadan önce arsa yahut araziyi görmenizi tavsiye ederiz. Onun dışında kadastro müdürlüklerinden aplikasyon krokisi alarak GPS ölçümlerini karşılaştırıp bu sıkıntının önüne geçebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kimler polis olabilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?