2b yasası nedir?

Kısaca 2B yasası, ormanda yaşayan köylülerin kalkınmalarını desteklemek ve devlet hazinesi için orman özelliğini kaybetmiş arazilerin...

 

Adaletin gereğini yerine getirebilmesi için çokca alanda uygulanmak üzere yasalar oluşturulmuştur ve her bir yasanın alanı, neyle ilgili olduğu titizlikle belirlenmiştir. Kesinlikle günlük hayatımızın bir yerinde bu yasalarla ilgili bir habere veyahut bir konuşmaya denk gelmişizdir. Kimisi torba yasadan bahsederken kimisi de işiyle ilgili olan, kendini ilgilendiren yasalardan bahseder. İşte bahsi geçen yasalardan birisi de 2B yasasıdır. Bu kavramı bilhassa ormanlarda çıkan yangınlar devamında haberlerde yahut konuşma arasında duymamız mümkün.

Kısaca 2B yasası, ormanda yaşayan köylülerin kalkınmalarını desteklemek ve devlet hazinesi için orman özelliğini kaybetmiş arazilerin değerlendirilmesi ve devlet hazinesine ait olan ve üstünde tarım yapılmış olan arazilerin satışa sunulması hakkındaki kanundur.

2B kullanımı Orman Kanun'unda kullanılan kısaltmadır. Orman kanununun 6831 sayılı kanununda yer bulan 2. Maddesinin B bendinde yazan yasa için kullanılmaktadır. Bu yasa da orman özelliği kaybetmiş devlet arazilerinin durumundan söz edilmektedir. Bu orman özelliğini kaybetmiş arazilerin Türkiye Cumhuriyet’i sınırları içerisinde ve orman özelliğini şu ya da bu biçimde kaybetmiş olması önemlidir.

Peki, 2B yasası ne demektir, hangi alanlarda kullanılan kavramdır?

Türkiyede bu araziler dört yüz yetmiş üç bin hektarlık bir alan kaplamaktadır. Gereken görevlilerce yapılmış olan incelemeler nihayetinde orman özelliğini kaybetmiş olduğuna inanılan bu araziler üstüne su, elektrik, doğalgaz gibi alt yapı çalışmaları yapılarak orman köylüsü dışarısındaki insanlara da açılmaktadır. Türkiyede bu halde 400 bin etrafında yapı bulunur.

 

Yapılmış olan incelemeler nihayetinde görevli kadastro tarafından arazinin 2B’ye münasip olup olmadığı belirlenir. Bu arazilerin 2B arazisi olabilmesi için ıslah edilemiyor olması yani tekrar orman olarak kullanılamaz bir halde olması şarttır. Orman arazileri çoğunlukla bu hale çıkan yangınlar nihayetinde gelir. Örnek vermek gerekirse; çıkan bir yangın nihayetinde ormanın yok alması bir daha eski durumuna gelemeyeceği anlamına gelir. İşte o zaman arazi üstünde 2B yasası uygulanmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Algı yönetimi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?