Karbonatlı su ile nasıl zayıflanır?

Bilinmesi gerekli olan ise yalnız olarak karbonatlı suyun bir işe yaramayacağıdır. Buna ek olarak beslenmenize dikkatli olun ve spor ...

 

Karbonatlı su içmenin temel gayesi vücudumuzdaki alkali seviyesini artırmaktır. pH denge noktası 7'dir; 7'nin altı asidik, 7'nin üstü alkaliktir. Sağlıklı kimselerde pH dengesi alkalik olmalıdır şu nedenle; alkalik özelliğe sahip besinler ve içecekler tüketmeliyiz. 

Bilinmesi gerekli olan ise yalnız olarak karbonatlı suyun bir işe yaramayacağıdır. Buna ek olarak beslenmenize dikkatli olun ve spor yapmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen herkeste işe yarayacak bir takviyedir fakat yalnızca karbonatlı sudan medet umulmaması gerekir 

Uyandığınızda yarım litre karbonatlı su içmeniz böbrekleriniz ve bağırsaklarınız için yararlı bir takviye olabilecektir. Öğün aralarında ve gece yatarken de karbonatlı su içmeyi ihmal etmeyin. Yemek yerken karbonatlı su içmemeye dikkatinizi açık tutun. Yemekten yarım saat öncesinde karbonatlı su içmeyi bırakmalısınız ve yemekten yarım saat sonra devam etmelisiniz. 

Bazı uzmanlar alkali diyetini fazla sodyum yüklemesinin kalp yetmezliğine yol açabileceği konusunda uyarmaktadır. Eğer kalp rahatsızlığınız var ise karbonatlı su diyetinden önce kesinlikle doktora görünün ve doktor gözetminde bu diyeti uygulayın. Diğer bir önemli uyarı ise ülser hastalarının karbonatlı suyla beraber mide yaralarının açılma olasılığıdır. Ülser rahatsızlığınız ya da bu hastalık hakkında şüpheleriniz var ise muhakkak doktora danışın. 

 

İçtiğiniz suyun alkalik olması vücuttaki alkali oranını artırmanın en kolay yollarından biridir. Satın aldığınız suların pH değerlerinin 7'den büyük olmasına özenli olun. İçtiğiniz suya belli bir nebze karbonat karıştırmak da benzer etkiyi gösterecektir. İçtiğiniz suya karbonat eklemek benzer zamanda hazımsızlığı giderdiği, vücudumuzdaki fazla ödemi attığı ve şişkinliği azalttığı için de kilo vermeye yardım eder. Suya atacağınız günlük önerilen karbonat miktarı; 1 litre suya 2-3 çay kaşığı karbonattır. Gün içerisinde takriben 2-2,5 litre su tüketimi önerildiği için lütfen bu dozdan fazla karbonat atmayın. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yeşil kahve nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?