Bulgur nasıl saklanır?

Kuru bakliyat türlerinin tamamında olduğu gibi, bulguru da saklamanın en iyi yollarından birisi cam kavanozlardır. Kuru gıdaları muha...

 

Hal buğdayının pişirilmesi, kurutulması ve kabuğundan soyularak kırılmasıyla oluşan bir yarı hazır gıda ürünü olan bulgur, pirincin yerini tutabilen, fakat pirince göre çok çok ucuz bir gıda maddesidir.

Kuru bakliyat türlerinin tamamında olduğu gibi, bulguru da saklamanın en iyi yollarından birisi cam kavanozlardır. Kuru gıdaları muhafaza ederken, bu ürünlerin kalorifer yakınlarında olmamasına dikkat edilmedilir. Ek olarak, bulgurunuzu tesisat borularının geçtiği noktalara yakın yerlere koymamaya özen göstermelisiniz. Saklama materyalleriniz hangisi olursa olsun, içinde yabancı madde bulunmamasına önem verilmelidir. Güneşten uzak tutmak da kuru bakliyat ürünlerini korumak konusunda gayet etkilidir.

Bu günlerde artık endüstriyel gelişmeler hızla ilerlediğinden, bulgur yapımı da fabrikasyon usullerine münasip oluşturulmaktadır. Dolaylı olarak vakumlu paketlerde üretilen bulgurları, bu paketler içinde daha uzun süreler saklamak daha sağlıklıdır. Yalnız bu paketleri satın alır iken paketin yırtık olmamasına ve son kullanma tarihine bakmak gerekir 

Bulgurlar, hepsinden önce satışta bir zarar görmemesi adına, o aşamadan başlayarak muhafaza edilmeye başlanır. Bez, polietilen ve kağıt torbalar içinde pazarlanmaktadır. Pazarlamayı takiben satın alınan bulgurlar yine bez torbalarda ve rutubet içermeyen, sıcaklığı çok yüksek olmayan depolarda yaklaşık 2-3 sene muhafaza edilebilmektedir. Telis torbalarda saklanabildiği gibi, bulgur çuvallarında da saklandığı görülebilmektedir. Fakat çuvalların içine bir miktar tuz koymak, bulguru daha uzun zaman saklayabilmeye imkan yaratmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kuru fasulye nasıl ıslatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?