Süzme yoğurt nasıl yapılır?

Sağlıklı ve lezzetli süzme yoğurdunuz hazır, afiyet olsun....

 

Sağlıklı beslenmenin en güzel yollarından biri de yiyeceklerinizi olabildiğince evde hazırlamak ve katkı maddesi, koruyucu, renklendirici vb. maddeler içeren ürünlerden uzak durmaktır. Sizler de evinizde süzme yoğurt yaparak sağlıklı beslenmeniz için bir adım daha atabilirsiniz. İşte bütün aşamalarıyla ev yapımı süzme yoğurt tarifi...

Süzme Yoğurt Yapımı

Sağlıklı ve lezzetli süzme yoğurdunuz hazır, afiyet olsun.

Yoğurdun suyu tam olarak süzüldükten sonra keseyi bir süzgecin içine alın ve üstüne bir ağırlık koyun. (Ağır bir tencere, çömlek,kap vb.) Bu biçimde birkaç saat bekleyen süzme yoğurdunuzu saklama kabına alın ve buzdolabı içinde birkaç saat dinlendirin.

Süzme yoğurt yapımı için her şeyden önce ev yapımı yoğurt hazırlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için bir tencerede bir litre sütü kaynatın. Kaynayan sütün altını kısın ve takriben bir yirmi dakika kadar daha sütü pişirmeye devam edin. Daha sonrasında sütü ocaktan alın ve mayalama işlemini yapacağınız kaba alın. Diğer tarafta bir kaşık süt ile bir kaşık yoğurdu katıştırın. Bu karışımı ılık hale gelen bir litre sütün içine ekleyin. İyice karışana kadar karıştırın. Kullanıma hazır duruma gelen sütünüzün bulunmuş olduğu kabı bir örtüye sarın ve sütün sıcaklığını korumasını sağlayın. 

Hazırladığınız yoğurdu bir gün buzdolabı içerisinde dinlendirdikten sonra süzme yoğurt yapımı için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için hazırladığınız yoğurdu bir kese yahut tülbentin üstüne alın. Yoğurdun ekşiliğini almak için içine bir nebze su ekleyin. Keseyi yahut tülbenti yoğurdun dökülmeyeceği bir biçimde bağlayın ve bir yere asın. Astığınız kesenin altına bir kap koyun ve dökülen suyun buraya akmasını sağlayın. (Yoğurttan süzülen suyu dökmek yerine içebilir veyahut çorba vb. yemeklerde kullanabilirsiniz.)

 

Süzmek İçin

Gözenekli kumaştan yapılmış bir kese yahut temiz tülbent

Süzme Yoğurt Yapımı İçin Malzemeler

1 litre süt

1 yemek kaşığı yoğurt

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Mercimek köftesi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?