Yoğurt dondurucuda nasıl saklanır?

Sütün mayalanması ile yapılmış olan yoğurt probiyotikler yönünden zengindir. Süt ürünleri grubunda yer bulan yoğurt çabuk bozulmaya m...

 

Sütün mayalanması ile yapılmış olan yoğurt probiyotikler yönünden zengindir. Süt ürünleri grubunda yer bulan yoğurt çabuk bozulmaya meyilli bir besindir. Bozulmuş olan yoğurt bol ölçüde bakteri ürettiği için sağlık yönünde zararlı bir duruma gelir. Bunu yapmak için yoğurdun uzun zaman bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir. Lakin fazla alınan veya yapılmış olan yoğurt münasip şartlar sağlandığında dondurucuda diğer besinlere oranla kısa bir zaman de olsa muhafaza edilebilmektedir. Yoğurt saklamanın püf noktaları:

Dondurucuda saklanan yoğurdun azami durma süresi 2 haftadır.

Yoğurt %80 oranında sudan ortaya çıkar. Ev yapımı yoğurtlar hazır olarak marketten alınan yoğurtlara oranla daha çabuk bozulur. Bundan dolayı ev yapımı yoğurt yapıldıktan sonra maksimum 5 günün içinde tüketilmelidir. Bu zamanda tüketilmeyen yoğurt ekşimeye başlar ve kokusu değişir. Hazır yoğurtlarda bu süre içinde bulunan koruyucu maddelerin etkisi ile daha uzundur. 

Yoğurt dondurucuda uzun zaman muhafaza etmeye uygun besin değildir. Bunun temel nedeni hızlı bir şekilde bakteri üretebilmesidir. Dondurucuya konulan yoğurtların daha uzun zaman bozulmadan durabilmesi için ilk koşul ağzının sıkıca kapatılmasıdır. 

Dondurucuya konulan yoğurdun cam kasede yahut kavanozda olması gerekmektedir. Cam yoğurdun kullanım ömrünü arttırmaktadır 

Yoğurt saklarken metal bir cisim ile temas ettirilmemelidir. Örnek vermek gerekirse içerinde metal kaşık unutulan yoğurt sulanır. 

Süzme yoğurt üstüne bol bol tuz eklenip temiz nemli bez ile ağzı kapatılarak dondurucuda saklanır.

Yoğurt yapımından kısa bir zaman sonra dondurucuya konulmalıdır. Bekleyen yoğurdun bozulma riski artar. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Erik dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?