Spor aletleri nasıl kullanılır?

Her spor salonunda kullanıcıları için türlü ekipmanlar vardır. Bu ekipmlar serbest ağırlıklar yahut makineler olmak üzere iki grup iç...

 

Her spor salonunda kullanıcıları için türlü ekipmanlar vardır. Bu ekipmlar serbest ağırlıklar yahut makineler olmak üzere iki grup içinde ifade edilebilmektedir. Kullanışları basit gibi görünse de dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü her aletin kendi has özellikleri olup doğru uygulanması gerekir. Bu vesileyle hem salonlara verilen para hem harcanan zaman boşa gitmez. Ek olarak, doğru uygulama ile çabucak daha iyi sonuçlar almak da mümkündür. Bu nedenle her bireyin spor aletlerinin nasıl kullanacağını bilmesi ve ona göre hareket etmesi önemlidir.

Spor aletleri nasıl kullanılmalıdır?

Her spor salonunda bulunan pilates topu ile de türlü egzersizlerin yapılmış olması mümkündür. Ek olarak, barfiks çubukları da başta kanat ve sırt olmak üzere çok kas grubunu çalıştırmaya yardımcı olur.

Özel olarak başlangıç seviyesinde olanları düşük ağırlıklar ile başlaması, zaman geçtikçe ağırlık miktarlarını arttırması önemlidir. Bunun peşi sıra unutulmaması gerekli olan egzersizler boyunca düzenli bir şekilde nefes alış verişini yapmaktır.

Bunların yanında ek olarak spor salonlarında her çeşit kas grubu için makineler de bulunur. Bunların üstünde nasıl kullanılması gerektiğine dair talimatlar bulunur. Ayrıca bu talimatlar resimler ile desteklenerek kullanıcılara daha iyi bilgiler verilir. Makineleri kullanmadan önce bunları okuyup bilgi sahibi olmak önemlidir.

 

Spor salonlarında bench diye ifade edilen sehpalardan bulunur. Düz, aşağı yahut yukarı meyilli olmak üzere üç türde sehpa vardır. Genellikle dambıl egzersizleri için sehpalar kullanılır. Bunun yanında mekik çekmek için de aşağı meyilli sehpalar kullanılır.

Vücut geliştirme sporu içinde en fazla kullanılan aletlerin başında serbest ağırlıklar gelir. Hepsinden önce akla halterler ve dambıllar gelir. Bunlara ek olara halterlere eklenen ağırlık plakaları da unutulmamalıdır. Bilhassa bench press çalışması için haltere ve ağırlık plakalarına gereksinim vardır. Ek olarak, vücut üstünde çok kas grubunu çalıştıran deadlift hareketi de halter yardımıyla yapılmaktadır. Bunun yanında ek olarak kol, göğüs, sırt, omuz veya bacak gibi her çeşit kas grubunu geliştirmek dambıllar ile mümkün olur. Her spor salonunda dambıllar ve halterler için raflar bulunur. Salonların düzeni için kullanılan ekipmanların tekrardan benzer yere konulması kullanıcıların dikkatli olması gerekli olan bir durumdur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kaslar nasıl esnetilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?