Basketbol kıyafetleri nelerdir?

Basketbol şortları eski zamanlarda daha kısa olmasına karşın, hassaten NBA’deki oyuncuların uzun şort tercihinin yaygınlaşmasından öt...

 

Son derece dinamik bir spor branşı olan basketbol, çeviklik, dayanıklılık, hız ve kuvvet gibi özellikleri ön plana çıkarır. Karşılaşma esnasında toplu veyahut topsuz alanda devamlı hareket durumunda olmalarından ötürü basketbol oyuncularının yüksek performans göstermeleri gerekmektedir. Oyuncuların fiziki ve kondisyon özelliklerinin yanında performanslarını en fazla etkileyen etkenlerden birisi de oyuncuların üstlerinde bulunan kıyafetlerdir. 

Şort

Basketbol şortları eski zamanlarda daha kısa olmasına karşın, hassaten NBA’deki oyuncuların uzun şort tercihinin yaygınlaşmasından ötürü son yıllarda averaj diz seviyesindeki uzun şortlar kullanılır. Basketbol şortları rahat, hafif ve boldur.

Çoraplar

Basketbol çorapları sporcunun tercihine göre kısa yahut uzun olabilir. Lakin her iki halde da ter emici özelliğe sahip pamuklu ürünler kullanılmalıdır.

Bu parçalar dışında basketbolcular oyun içerisinde terlerini silmek için kollarına havlu bileklik takabilirler. Uzun saçlı oyuncular ise saçının oyun esnasında kendilerini engellememeleri için saç bantları kullanmaktadırlar. Ama saç bantları kısa saçları oyuncular tarafından da aksesuar olarak kullanılabilmektedir.

Basketbolda temel olarak kullanılabilen malzemeler ayakkabılar, şort, üst ve çoraplardır. Sporcular bu temel parçaların yanında ek olarak tayt, havlu bileklik ve bant gibi parçaları da istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektedirler.

 

Basketbol Ayakkabıları

Fakat bazı sporcular yüksek kesim basketbol ayakkabılarını kısıtlayıcı bulurlar ve orta kesim ayakkabılara yönelirler. Orta kesim basketbol ayakkabıları da yüksek kesim ayakkabılara göre daha az olsa da bileği bir nebze desteklerler ve bu ayakkabılar özel olarak oyuncuların hızlanmasına hayli yardım eden olurlar. Düşük kesim basketbol ayakkabıları ise bileği desteklemezler ve hızlanma konusunda da oyuncuya bir katkıları yoktur. Basketbol ayakkabılarının kesim seçimi oyuncunun rahatına ve oyun stiline göre şekillenmektedir.

Ayakkabı bilek kesimi dışında basketbol ayakkabılarının nefes alabilen, hafif, sağlam, esnek ve rahat olması gerekmektedir. Bu özelliklerin dışında ayakkabıların genel olarak kauçuktan yapılmış olan tabanları da hayli önemlidir. Sürtünme özelliğinden ötürü parke ile daha dengeli tutuş sağlayan balıksırtı desen tabanlı basketbol ayakkabıları daha fazla tercih edilmektedirler.

Basketbolcular için en ehemmiyetli araç ayakkabılardır. Basketbol oyunu esnasında bütün gücün ayaklara ve ayak bileklerine binmesinden ötürü basketbol ayakkabısı tercihi sporcuların sağlığı ve performansı için hayli önemlidir. Basketbolcular genelde bilekleri kapatan yüksek kesim basketbol ayakkabılarını tercih ederler. Bu tarz ayakkabılar bileği destekleyip bilek üstüne aşırı yük binmesini engelleyerek sakatlanmaların önüne geçerler. Yüksek kesim basketbol ayakkabıları ek olarak sporcuların dengelerini sağlamalarına da yardım eder.

 

Üst

Basketbol forma üstleri rahat, bol, nefes alan ve ter emici özelliklere sahiptir. Üstlerin çok önemli özelliği ise kol hareketlerinin rahat olması için kolsuz olmalarıdır. Bu biçimde kolsuz üst vesilesiyle omuzdan başlayan kol hareketlerinde sporcu sınırlandırılmamaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Üçgen yüze allık nasıl sürülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?