Uzakdoğu sporları nelerdir?

Uzakdoğu sporları yakın zamanımızda tekrar yorumlanarak neo-klasik dövüş sanatları olarak da uygulanmaktadır. Karma savunma sanatları...

 

Fiziki mücadele, disiplin, kendini koruma Uzakdoğu sporlarının temel unsurlarıdır. Kendini savunma ve sağlık amacıyla yapılmış olan bu sporlar dövüş sporları olarak bir araya gelir.

Başlıca Uzakdoğu sporları nelerdir?

Uzakdoğu sporları yakın zamanımızda tekrar yorumlanarak neo-klasik dövüş sanatları olarak da uygulanmaktadır. Karma savunma sanatları ve Melez savunma sanatları olarak değişik savunma sporları bir araya getirilir.

Dövüş sporlarının anlamları

Batı’da ün kazanan Uzakdoğu sporları sinemanın da etkisiyle çokca ülkeye yayılmıştır. Öz disiplin ve savunma sanatı vurgusuyla dikkat çeken Uzakdoğu sporları Türkiye’de de hayli popülerdir.

Çin, Japonya, Hindistan, Kore, Filipinler, Tayland, Vietnam ülkelerinde savunma sporları belli olarak karşımıza çıkar. Çin ve Japonya’da zaman geçtikçe gelişerek dinsel temada bir niteliğe sahip olmuştur. Felsefi düşüncenin ön planda olduğu Uzakdoğu sporlarında Tao ve Buda etkileri görülmektedir.

Uzakdoğu sporları silahlı ve silahsız olarak iki gruba ayrılır. Bazı savunma sporlarında bıçak, ok, orak, sırık gibi silahlar kullanılmaktadır. Silah kullanılmayan Uzakdoğu sporlarında ise çıplak el ve ayak kullanılarak kendini savunma teknikleri uygulanmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Tenis nasıl oynanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?