Sporda özgüven nasıl arttırılır?

:...

 

Deneyimli, uzman sporculardan eğlence için katılanlara kadar bütün atletler başarılı olmak için tek bir şeye ihtiyaç duyarlar—özgüven. Bu ana içerik olmadan dünyanın en iyi fiziki eğitimi dahi en iyi performansla sonuçlanmayacak ya da kişisel potansiyele ulaşmayı sağlamayacaktır. Fakat özgüven gücünün spordaki başarılara yakıt olarak kullanılması bazen en yetenekli atletler için bile çok zor olabilir. O kaçınılmaz düşmelere ve kısır dönemlere karşın, çalışma ve disiplinle her kişinin kendine göre bir atletik özgüven elde ederek bunun keyfini sürebilmesi mümkündür.

Yapılacaklar

:

Sadece spordaki ilerlemelerinizi kaydetmek için kullandığınız bir deftere sport performansınızı ve atletik çalışma hedeflerinizi yazın. Uzun vadeli (yahut hayatınız boyunca), orta vadeli (gelecek altı ay yahut bir sene içerisinde) ve kısa vadeli (gelecek hafta yahut altı ay içinde)hedeflerinizin tümünü yazın. Kısa vadeli ve orta vadeli spor ve çalışma hedefleriniz için çalışmaya ayırabileceğiniz zamanı ve var olan fitness seviyenizi göz önünde bulundurarak ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirleyin.

Defterinize belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirmenize yardım eden olacak, gerçekçi bir çalışma planı çizin. Çalışma zamanınızın çoğunu fiziki spor performansınızda sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyan noktalara ayırın. Başka bir deyişle, zayıf noktalarınıza odaklanın. Günlük çalışma planınıza motivasyonunuza ayırdığınız bir zaman dilimi de ekleyin.

 

Çalıştığınız hergün kısa vadeli çalışma ve performans hedefleriniz için vakit ayırarak, fiziki çalışma planınızı özenle uygulayın.

Günlük minimum beş dakikanızı dikkatinizi dağıtacak birşeylerin olmadığı, sessiz, rahat bir ortamda geçirin. Hedeflerinize ulaşarak sporda geliştiğinizi hayal edin. Bu hayallerinizi o gün ne giydiğiniz, çevrenizdekiler, hava ve istenen sonuçlar gibi inceliklerle kafanızda olabildiği miktardai olabildiği ölçüde gerçek ve detaylı bir biçimde görselleştirin.

Kendi kendinize tekrarlayabileceğiniz birkaç kısa ve pozitif söylem geliştirin (mesela, "Ben bunu yapabilirim" veyahut "Güçlü, güçlü, güçlü" gibi). Bu söylemleri özgüven kazanmak ve zor çalışmalar veyahut etkinliklerde size motivasyon kazandırması için kullanın. Bu biçimde söylemler, zor ya da acı verici bir performans ya da spor çalışması yaparken beyninizin vermiş olduğu rahatsız edici mesajları görmezden gelerek hedefinize odaklanmanıza yardım eden olabilir.

Malzemeler

Defter

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ortopedik ayakkabının faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?